Prezydent USA Joe Biden ogłosił w piątek kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości ok. 150 mln dolarów. Stany Zjednoczone dostarczą Ukrainie m.in. dodatkowe pociski artyleryjskie i radary.

Dziś Stany Zjednoczone kontynuują nasze silne wsparcie dla dzielnych Ukraińców, broniących swojego kraju przed agresją Rosji – oświadczył Joe Biden w piątek. Podkreślił, że pakiet przewiduje dostarczenie dodatkowej amunicji artyleryjskiej, radarów i innego sprzętu dla Ukrainy. Nie podał dokładnej wartości pakietu. Agencja Reuters podaje, że jego wartość to około 150 mln dolarów.

Od początku rosyjskiej inwazji Stany Zjednoczone wysłały na Ukrainę uzbrojenie warte 3,4 miliarda dolarów – zwraca uwagę agencja Reuters. Wysłano m.in. haubice, systemy przeciwlotnicze Stinger, przeciwpancerne pociski Javelin, amunicję i drony kamikadze Phoenix Ghost.

Nowy pakiet o wartości 150 milionów dolarów będzie zawierał 25 tys. pocisków artyleryjskich 155 mm, radar przeciwartyleryjski, sprzęt zakłócający, sprzęt polowy oraz części zamienne – medium powołuje się na amerykańskiego urzędnika zaznajomionego ze sprawą.

Pod koniec kwietnia br. prezydent USA Joe Biden poprosił Kongres o 33 miliardy dolarów na finansowanie pomocy humanitarnej i wojskowej dla Ukrainy do września tego roku. Ogromny wniosek o finansowanie obejmuje ponad 20 miliardów dolarów na broń, amunicję i inną pomoc wojskową, a także 8,5 miliarda dolarów na bezpośrednią pomoc gospodarczą dla rządu i 3 miliardy dolarów na pomoc humanitarną.

Senator Partii Demokratycznej Chuck Schumer oświadczył w niedzielę, że doda do ustawy klauzulę, która umożliwi Stanom Zjednoczonym konfiskatę aktywów rosyjskich oligarchów i przekazanie pochodzących z nich pieniędzy Ukrainie.

Zobacz także: Biden: nasza broń pozwala Ukraińcom bronić się bez ryzyka III wojny światowej i wysyłania sił USA [+VIDEO]

Informowaliśmy, że Izba Reprezentantów Stanów Zjednoczonych zdecydowanie poparła w czwartek przepisy, które ułatwią eksport sprzętu wojskowego na Ukrainę, ożywiając „Ustawę Lend-Lease” z okresu II wojny światowej.

Ustawa pozwala Stanom Zjednoczonym na dostarczanie sprzętu na Ukrainę z technicznym wymogiem zapłaty w późniejszym terminie, zasadniczo oddając go rządowi Kijowa.

Jak podawaliśmy, w niedzielę kongresmen Partii Republikańskiej Adam Kinzinger oświadczył, że USA powinny być gotowe do użycia amerykańskiej armii na Ukrainie. „Powinniśmy być na to gotowi” – powiedział.

Kinzinger jest inicjatorem przyjęcia przez Kongres rezolucji, która pozwala prezydentowi na wydanie rozkazu użycia sił zbrojnych w sytuacji, gdyby Rosja użyła broni masowego rażenia na Ukrainie.

reuters.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply