Rada miasta Wilna zadecydowała w środę, że nazwiska powstańców styczniowych, którzy mają zostać patronami 19 ulic, zostaną napisane w litewskiej wersji.

Władze miasta wystąpiły z inicjatywą nazwania 19 ulic nazwiskami uczestników powstania styczniowego, które miało na Wileńszczyźnie intensywny przebieg. Ich nazwiskami mają zostać nazwane ulice w dzielnicy Nowa Wilejka, która jest jedyną dzielnicą Wilna, w której Litwini stanowią mniejszość mieszkańców. Jednak przez dwa miesiące toczyła się dyskusja w jaki sposób mają być zapisane imiona i nazwiska patronów ulic na znaczących je tabliczkach. Zgodnie z litewskim prawem mogą być one zapisywane tylko przy pomocy liter występujących w litewskim alfabecie. W dodatku imiona znanych postaci historycznych są najczęściej na Litwie zniekształcane tak aby pasowały do współczesnej gramatyki języka litewskiego.

I właśnie to było przedmiotem dyskusji w sprawie nazw ulica na Nowej Wilejce. Radni Akcji Wyborczej Polaków na Litwie-Związku Chrześcijańskich Rodzin twierdzili nie można zapisywać nazwisk historycznych bohaterów powstania styczniowego, miejscowych polskich szlachciców, po litewsku, w sposób w jaki oni sami nigdy ich nie zapisywali.

Sprawą zajęła się jednak Państwowa Komisja Języka Litewskiego. Orzekła ona, że nazwiska mogą być zapisane na tabliczkach w wersji litewskiej. Większość radnych przychyliła się do decyzji Komisji i wdrożyła ją środową uchwałą o której poinformował portal Wilnoteka. Uchwałę w takim kształcie poparł także liberalny mer Remigijus Šimašius, który w niedzielę uzyskał reelekcję. “To bardzo ważna lekcja dla naszego wielonarodowego miasta, jak mamy zapisywać nielitewskie nazwiska. […] Cieszę się, że do dyskusji wciągnęły się bardzo kompetentne instytucje, zaangażowała się Państwowa Komisja Języka Litewskiego i zaproponowała, moim zdaniem, bardzo logiczną wersję, wariant, który jest do przyjęcia dla wszystkich” – portal cytuje mera Wilna.

Tym samym na Nowej Wilejce pojawią się ulice Stanislovo Išoros, Jano Benkovskio, Eduardo Čaplinskio, Antano Mackevičiaus, Vladislovo Nikoliajaus, Jano Marčevskio, Kazimiero Sičiuko, Henriko Makoveckio, Mečislavo Dormanovskio, Jokūbo Čechano, Boleslovo Koliškos, Karolio Sipavičiaus, Juliano Lesnevskio, Brolių Revkovskių, Alberto Liaskovičiaus, Tito Dalevskio, Ignacijaus Zdanavičiaus, Raimundo Zemackio oraz Juozapo Jablonskio.

wilnoteka.lt/kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply