Będzie szkoła z polskimi klasami na wileńskim Antokolu

Polskie media na Litwie twierdzą, że jest szansa, że w wileńskiej dzielnicy Antokol znów będzie funkcjonować polska szkoła. Poprzednią wyprowadzono z dzielnicy w 2015 r.

Do 2015 r. na Antokolu funkcjonowała Szkoła Średnia im. J. Lelewela, najstarsza działająca nieprzerwanie placówka oświatowa nauczająca w języku polskim w Wilnie. Ówczesne władze miejskie zmusiły szkołę, mimo protestów rodziców uczęszczających do niej uczniów do przeprowadzki do dzielnicy Żyrmuny. Tym samym rozległa i prestiżowa dzielnica Wilna jaką jest Antokol pozostała bez ani jednej polskiej szkoły. Tymczasem dziennik „Kurier Wileński” i portal Znad Wilii informują, że w dzielnicy może pojawić się nowa polska szkoła. Nie będzie to jednak szkoła średnia, ale prowadząca nauczanie klas I-IV.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

„Nie ogłaszaliśmy naboru, dopóki nie mieliśmy pewności, że szkoła ruszy od 1 września. Teraz mogę powiedzieć z całą pewnością, że to się uda, dlatego zapraszamy chętnych do nauki w I klasie” – media cytują Olgę Bielasz nominowaną na dyrektorkę nowej szkoły z polskim językiem nauczania jaka ma powstać na Antokolu. Do tej pory pełniła ona funkcję dyrektora przedszkola „Uśmiech”. Bielasz twierdzi, że na razie „wielu rodziców podchodzi z dystansem do nowej placówki. Pytają, czy na pewno będzie, czy przetrwa”.

Jednak dyrektorka przekonuje, że placówka powstanie – „Dopóki nie były wyjaśnione wszystkie kwestie związane z remontem, nie chcieliśmy rozpoczynać naboru uczniów, by nie narażać rodziców i dzieci na niepotrzebne problemy. Teraz już wiemy, że od września będziemy mogli rozpocząć naukę w budynku po kapitalnym remoncie. Rodzice nie muszą się więc martwić o to, czy ich dzieci będą miały gdzie się uczyć”. Uruchomiono już nabór do klas z polskim i rosyjskim językiem nauczania.

Nowa placówka służąca mniejszościom narodowym będzie miała siedzibę w dawnej szkole specjalnej przy ulicy Šilo 15. Obecnie w budynku trwa generalny remont. Jednak w przyszłym roku dobudowany zostanie kolejny segment, w którym zmieszczą się cztery sale klasowe i biblioteka. Placówka otrzyma też nowe boisko. Po rozbudowie szkoła będzie mogła przyjąć 100-120 uczniów pobierających naukę w klasach 1-4 w pionach polskim i rosyjskim.

zw.lt/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz