W dniach 12-13. listopada w Wilnie odbędzie się Zgromadzenie Parlamentarne Sejmu i Senatu RP, Sejmu Republiki Litewskiej i Rady Najwyższej Ukrainy. – podano we wtorek na stronie internetowej Senatu.

Polskiej delegacji będzie przewodniczył marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Głównymi tematami spotkania będą: „Od 450. rocznicy Unii Lubelskiej do 10. rocznicy powstania Partnerstwa Wschodniego” i „Sytuacja bezpieczeństwa i reformy przeprowadzane na Ukrainie i w regionie”.

W planie Zgromadzenia Parlamentarnego jest spotkanie delegacji z prezydent Litwy Dalią Grybauskaitė.

Drugiego dnia delegacje będą obradować w ramach komisji. Według informacji na stronie Senatu tematem rozmów będą „zagrożenia hybrydowe”, walka z propagandą, współpraca wojskowa, współpraca w dziedzinie energii, a także wspólne uczczenie zbliżających się „ważnych rocznic”. Jako jedyną taką rocznicę wymieniono 5-lecie wydarzeń na kijowskim Majdanie.

PRZECZYTAJ: Były szef parlamentu Ukrainy: na Majdanie chodziło o to, żeby na krwi dostać się do władzy [+VIDEO]

Portal polskiej mniejszości na Litwie L24.lt podaje również, że w litewskim Sejmie zostanie otwarta wystawa poświęcona 550. rocznicy polskiego parlamentaryzmu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Parlamentarzyści Polski, Litwy i Ukrainy spotkają się zaledwie 3 dni po przyjęciu przez ukraiński parlament uchwały oskarżającej Polaków o „kolonizację” Łemkowszczyzny, Nadsania, Chełmszczyzny, Podlasia, Lubaczowszczyzny i Zachodniej Bojkowszczyzny.

CZYTAJ TAKŻE: Znana polska działaczka z Wileńszczyzny celem ataku marszałka Senatu RP

Kresy.pl / sejm.gov.pl / L24.lt

Czytaj kolejny artykuł
7 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. greg
    greg :

    A kolejna dewastacja i zniszczenie polskiego cmentarza (tym razem w Kołomyi) raczej znow nie będzie poruszona przez polskojezycznych tchorzy i banderowskich sługusów. A juz przy nast. wizycie Dudy w Kijowie banderia zgodnie z nowym protokolem dyplomatycznym bedzie od niego wymagać pozdrowienia komp. reprezentacyjnej banderowskim: Slava Ukrajini. HAŃBA!

  2. zefir
    zefir :

    Martwią się bezpieczeństwem i reformami na Ukrainie,nawet w regionie.Pod tym szyldem będą dyskutować jak godnie uczcić zbliżającą się 5-tą rocznicę antykonstytucyjnego przewrotu i rzezi banderowskiej bandy na kijowskim majdanie.Już to widzę,jak gnida Korczewski potulnie i służalczo spojrzy w oczy zbrodniczemu komandirowi Parubijowi z „demokratycznego euromajdanu” i powie mu „Jawohl,Mein Furer”,by go legitymizować.