Wilno: samochód zniszczył nagrobki polskich żołnierzy na Nowej Rossie [+VIDEO]

W ogrodzenie cmentarza na Nowej Rossie w Wilnie w wyniku wypadku uderzył rozpędzony samochód, taranując ogrodzenie i niszcząc kilka nagrobków polskich żołnierzy.

W środę wczesnym rankiem, około godziny 6, jak podaje portal L24.lt, powołując się na „Delfi”, na ul. Sukilėlių kierowany przez kobietę samochód marki Opel uderzył w metalowe ogrodzenie cmentarza Nowa Rossa. Spoczywają tam polscy żołnierze, którzy polegli w latach 1919-1920 podczas walk o Wilno. Pojazd zniszczył ogrodzenie i wjechał na cmentarz, taranując przy tym kilka nagrobków polskich żołnierzy.

Jak podano, kierująca samochodem kobieta była trzeźwa. Podczas wypadku nie ucierpiała. Przyczyny wypadku są ustalane, prawdopodobnie powodem mogła być nadmierna prędkość, niedostosowana do warunków – w Wilnie padał w tym czasie deszcz.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

 

Administrator cmentarza Nijole Minosianiene podaje, że zniszczone zostały co najmniej trzy pomniki i metalowe ogrodzenie cmentarza. Analizowany jest obecnie zakres zniszczeń.

Honorowa przewodnicząca Społecznego Komitetu Opieki nad Starą Rossą Alicja Klimaszewska w rozmowie z PAP przypomniała, że kilka lat temu miał miejsce podobny wypadek samochodowy, w wyniku którego uszkodzony został pomnik. – Wówczas kierowca pokrył koszty odbudowy pomnika – powiedziała Klimaszewska. Zdaniem prezesa Komitetu, Dariusza Żyborta, „obecne uszkodzenia powinni obejrzeć przedstawiciele Fundacji Wolność i Demokracja i oszacować straty”.

W czerwcu tego roku 40 nagrobków polskich żołnierzy na wileńskim cmentarzu Nowa Rossa zostało odnowionych przez Fundację „Wolność i Demokracja” w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP. Przy tej okazji odnowiono też znajdującą się tam pamiątkową kolumnę.

Na Nowej Rossie znajdują się mogiły polskich i litewskich żołnierzy, którzy polegli w trakcie walk o Wilno w latach 1919–1920. Ta część cmentarza nazywana jest Cmentarzem Wojskowym Polsko-Litewskim, a walki te określa się mianem bratobójczych. Spoczywają tam również m.in. żołnierze Samoobrony Wileńskiej, którzy bronili Wilna przed bolszewikami. W centralnym punkcie kwatery żołnierzy polskich znajduje się kolumna z napisem „Wilno swoim wybawcom”.

Mimo licznych zabiegów Polaków i strony polskiej, litewskie władze nie zgadzają się na przywrócenie orła na kolumnie „Wilno swoim wybawcom”. Wieńczył on kolumnę stojącą pomiędzy polską a litewską kwaterą do 1939 roku.

Zgodnie z rozpowszechnioną na Wileńszczyźnie tradycją, na święta narodowe, wojskowe oraz na dzień zaduszny krzyże i pomniki na polskich cmentarzach wojskowych opasywane są biało-czerwonymi wstęgami. Zajmuje się tym młodzież z polskich szkół i harcerze.

Rok temu, jak informowaliśmy, przy okazji Dnia Wszystkich Świętych na Nowej Rossie doszło do przykrych incydentów. Z kwatery wojskowej zginęły biało-czerwone szarfy, opasujące nagrobki polskich żołnierzy. Zdaniem świadków wstążki nie mogły spaść przypadkowo i zostały usunięte celowo. Biało -czerwone szarfy założyły z powrotem polskie harcerki, ale kolejnego dnia ponownie ktoś je usunął.

l24.lt/ PAP/ wilnoteka.lt / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz