Zniknęły biało-czerwone wstęgi z nagrobków polskich żołnierzy na Nowej Rossie w Wilnie

Z kwatery wojskowej na Nowej Rossie w Wilnie zginęły biało-czerwone szarfy, opasujące nagrobki polskich żołnierzy – poinformował portal Wilnoteka. Zdaniem świadków wstążki nie mogły spaść przypadkowo i zostały usunięte celowo.

Na Nowej Rossie znajdują się mogiły polskich i litewskich żołnierzy, którzy polegli w trakcie walk o Wilno w latach 1919–1920. Ta część cmentarza nazywana jest Cmentarzem Wojskowym Polsko-Litewskim, a walki te określa się mianem bratobójczych. Spoczywają tam również m.in. żołnierze Samoobrony Wileńskiej, którzy bronili Wilna przed bolszewikami. W centralnym punkcie kwatery żołnierzy polskich znajduje się kolumna z napisem „Wilno swoim wybawcom”. Zgodnie z rozpowszechnioną na Wileńszczyźnie tradycją, na święta narodowe, wojskowe oraz na dzień zaduszny krzyże i pomniki na polskich cmentarzach wojskowych opasywane są biało-czerwonymi wstęgami. Zajmuje się tym młodzież z polskich szkół i harcerze.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

„Przykrym incydentem kończy się w Wilnie Dzień Wszystkich Świętych. Z kwatery wojskowej na Nowej Rossie zginęły biało-czerwone szarfy, opasujące nagrobki polskich żołnierzy” – podał w czwartek wieczorem portal Wilnoteka.lt. Jak poinformowano, o zmierzchu 1 listopada br. zauważono, że z większości pomników zniknęły biało-czerwone wstęgi. Część z nich znaleziono leżące między krzyżami.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

Według osób, które jeszcze kilka godzin wcześniej widziały wstążki na krzyżach twierdzą, że nie mogły one odpaść przypadkowo, np. w wyniku zaczepienia. Ich zdaniem to akt wandalizmu, a każda wstążka została celowo zerwana.

„Mogły one „zawadzać” komuś, kto w święto zmarłych przyszedł tu oddać hołd pamięci litewskim żołnierzom lub działaczom, którzy zginęli w czasie II wojny światowej” – czytamy na portalu Wilnoteka. Przypomniano, że obok polsko-litewskiego cmentarza wojennego w ciągu ostatniego dwudziestolecia różne litewskie organizacje umieściły kilka płyt. Upamiętniają one litewskich wojskowych i polityków oraz działaczy przedwojennej Litwy, którzy m.in. zostali wywiezieni przez sowietów i zginęli na Wschodzie.

Napis na jednej z płyt mówi o ofiarach polskiej „okupacji” Wileńszczyzny w okresie II RP. Jedna z płyt jest bowiem poświęcona „ofiarom okupacji 1920–39 i 1940–90”.

Mimo licznych zabiegów Polaków i strony polskiej litewskie władze nie zgadzają się na przywrócenie orła na kolumnie „Wilno swoim wybawcom”. Wieńczył on kolumnę stojącą pomiędzy polską a litewską kwaterą do 1939 roku.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

Polskie organizacje przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego planują przeprowadzić renowację dokładnie tych krzyży na Nowej Rossie, z których zostały zerwane biało-czerwone wstążki.

Przeczytaj także: Akt wandalizmu wobec mogiły polskich żołnierzy na Litwie [+FOTO]

Zobacz również: Ukrainiec zrywa biało-czerwone wstążki ze zniczy na lwowskim cmentarzu [+VIDEO]

wilnoteka.lt / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz