Zniknęły biało-czerwone wstęgi z nagrobków polskich żołnierzy na Nowej Rossie w Wilnie

Z kwatery wojskowej na Nowej Rossie w Wilnie zginęły biało-czerwone szarfy, opasujące nagrobki polskich żołnierzy – poinformował portal Wilnoteka. Zdaniem świadków wstążki nie mogły spaść przypadkowo i zostały usunięte celowo.

Na Nowej Rossie znajdują się mogiły polskich i litewskich żołnierzy, którzy polegli w trakcie walk o Wilno w latach 1919–1920. Ta część cmentarza nazywana jest Cmentarzem Wojskowym Polsko-Litewskim, a walki te określa się mianem bratobójczych. Spoczywają tam również m.in. żołnierze Samoobrony Wileńskiej, którzy bronili Wilna przed bolszewikami. W centralnym punkcie kwatery żołnierzy polskich znajduje się kolumna z napisem „Wilno swoim wybawcom”. Zgodnie z rozpowszechnioną na Wileńszczyźnie tradycją, na święta narodowe, wojskowe oraz na dzień zaduszny krzyże i pomniki na polskich cmentarzach wojskowych opasywane są biało-czerwonymi wstęgami. Zajmuje się tym młodzież z polskich szkół i harcerze.

„Przykrym incydentem kończy się w Wilnie Dzień Wszystkich Świętych. Z kwatery wojskowej na Nowej Rossie zginęły biało-czerwone szarfy, opasujące nagrobki polskich żołnierzy” – podał w czwartek wieczorem portal Wilnoteka.lt. Jak poinformowano, o zmierzchu 1 listopada br. zauważono, że z większości pomników zniknęły biało-czerwone wstęgi. Część z nich znaleziono leżące między krzyżami.

 

Według osób, które jeszcze kilka godzin wcześniej widziały wstążki na krzyżach twierdzą, że nie mogły one odpaść przypadkowo, np. w wyniku zaczepienia. Ich zdaniem to akt wandalizmu, a każda wstążka została celowo zerwana.

„Mogły one „zawadzać” komuś, kto w święto zmarłych przyszedł tu oddać hołd pamięci litewskim żołnierzom lub działaczom, którzy zginęli w czasie II wojny światowej” – czytamy na portalu Wilnoteka. Przypomniano, że obok polsko-litewskiego cmentarza wojennego w ciągu ostatniego dwudziestolecia różne litewskie organizacje umieściły kilka płyt. Upamiętniają one litewskich wojskowych i polityków oraz działaczy przedwojennej Litwy, którzy m.in. zostali wywiezieni przez sowietów i zginęli na Wschodzie.

Napis na jednej z płyt mówi o ofiarach polskiej „okupacji” Wileńszczyzny w okresie II RP. Jedna z płyt jest bowiem poświęcona „ofiarom okupacji 1920–39 i 1940–90”.

Mimo licznych zabiegów Polaków i strony polskiej litewskie władze nie zgadzają się na przywrócenie orła na kolumnie „Wilno swoim wybawcom”. Wieńczył on kolumnę stojącą pomiędzy polską a litewską kwaterą do 1939 roku.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

Polskie organizacje przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego planują przeprowadzić renowację dokładnie tych krzyży na Nowej Rossie, z których zostały zerwane biało-czerwone wstążki.

Przeczytaj także: Akt wandalizmu wobec mogiły polskich żołnierzy na Litwie [+FOTO]

Zobacz również: Ukrainiec zrywa biało-czerwone wstążki ze zniczy na lwowskim cmentarzu [+VIDEO]

wilnoteka.lt / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply