Litewski rząd będzie ubiegać się o bycie gospodarzem Europejskiego Centrum Kompetencji w dziedzinie Cyberbezpieczeństwa (ECCC). ECCC stałoby się głównym instrumentem Unii Europejskiej do promowania europejskich inicjatyw w zakresie cyberbezpieczeństwa oraz rozwoju badań i technologii – poinformowała w środę służba prasowa litewskiego ministerstwa obrony.

Jak poinformowało litewski resort obrony, rząd tego kraju będzie się starał o bycie gospodarzem Europejskiego Centrum Kompetencji w dziedzinie Cyberbezpieczeństwa. ECCC ma promować i rozwijać inicjatywy z zakresu cyberbezpieczeństwa.

W Radzie Unii Europejskiej i Parlamencie Europejskim nadal trwają negocjacje w sprawie rozporządzenia o utworzeniu ECCC, nowy organ UE ma zacząć działać w przyszłym roku.

Zobacz też: Snowden z prawem do stałego pobytu w Rosji

Zdaniem ministra obrony narodowej Raimundasa Karoblisa nominowanie Litwy było logiczne, biorąc pod uwagę postęp, jaki kraj ten poczynił w ostatnich latach w dziedzinie cyberbezpieczeństwa oraz wkład w rozwój międzynarodowych projektów z zakresu cyberbezpieczeństwa.

„Potencjalne utworzenie Europejskiego Centrum Kompetencji w dziedzinie Cyberbezpieczeństwa na Litwie postrzegamy jako duży wkład nie tylko w umacnianie międzynarodowego wizerunku Litwy, ale także w kultywowanie nowoczesnego ekosystemu technologicznego i rozwój współpracy pomiędzy instytucjami telekomunikacyjnymi i cyberbezpieczeńskimi w regionie, oraz zwiększenie kompetencji i odporności na cyberzagrożenia” – mówi minister R. Karoblis.

Litwa dokonała oceny wymagań bezpieczeństwa ECCC, w tym infrastruktury komunikacyjnej i zaproponowała lokal na wieży telewizyjnej w Wilnie na siedzibę instytucji. Rząd zgodził się również zaoferować pokrycie kosztów utrzymania lokalu przez pięć lat, w przypadku gdyby Litwa otrzymała nominację.

Litwa będzie musiała złożyć formalne wnioski do instytucji europejskich do końca października. Głosowanie w sprawie przyszłej lokalizacji siedziby ECCC ma odbyć się w grudniu. Kraj zwraca się do krajów nordyckich i bałtyckich o poparcie swojej kandydatury.

Działalność ECCC będzie finansowana w ramach instrumentów programu Horyzont Europa i Cyfrowa Europa w Wieloletnich Ramach Finansowych na lata 2021–2027. Planowana liczba personelu ECCC wynosi od 30 do 50 osób.

Zobacz też: Putin proponuje stworzenie międzynarodowego systemu kontroli ingerencji w wewnętrzne sprawy państw

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply