Wilno: Morawieckiemu przedstawiono nierozwiązane problemy dotyczące Polaków na Litwie

Podczas wizyty na Litwie, premier Mateusz Morawiecki spotkał się m.in. z polskimi politykami, przede wszystkim z partii Polaków na Litwie, AWPL-ZChR, a także z polskimi przedsiębiorcami. Przedstawiono mu nierozwiązane problemy litewskich Polaków, dotyczące m.in. kwestii zwrotu ziemi jej prawowitym właścicielom czy polskiego szkolnictwa.

Jednym z elementów piątkowej wizyty premiera Mateusza Morawieckiego w Wilnie było spotkanie z polskimi politykami i działaczami społecznymi na Litwie, a także z przedstawicielami polskiego biznesu na Litwie. Towarzyszyli mu, podobnie jak w trakcie innych spotkań, Ambasador RP na Litwie, Urszula Doroszewska, a także szef gabinetu, Michał Dworczyk.

Jak informuje portal L24.lt, so spotkania z polską społecznością doszło w Instytucie Polskim w Wilnie. Premier Morawiecki spotkał się z przewodniczącym Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin – Waldemarem Tomaszewskim, a także posłami na Sejm Republiki Litewskiej z ramienia AWPL-ZChR: starostą frakcji Ritą Tamašunienė, wicestarostą Wandą Krawczonok, a także posłami Jarosławem Narkiewiczem i Czesławem Olszewskim. Ponadto, w spotkaniu uczestniczyli także polscy samorządowcy z Wileńszczyzny. Wśród nich byli merowie rejonów wileńskiego i solecznickiego – Maria Rekść i Zdzisław Palewicz, wicemerowie rejonu wileńskiego – Robert Komarowski i Teresa Dziemieszko, a także wicemer rejonu trockiego – Maria Pucz. Obecni byli radni miasta Wilna z ramienia AWPL-ZChR oraz z polscy przedsiębiorcy.

Według oficjalnego komunikatu Kancelarii Premiera, „spotkanie było okazją do wymiany opinii na temat  współpracy polsko – litewskiej, a także perspektyw jej rozwoju”. Szef polskiego rządu podziękował Polakom z Litwy obecnym na spotkaniu za zaangażowanie w kultywowanie polskich tradycji oraz za wspieranie działalności edukacyjnej i kulturalnej. Jednocześnie, Morawiecki wskazał także na potrzebę zacieśniania więzi gospodarczych pomiędzy Polską i Litwą.

Portal L24.lt relacjonuje, że w trakcie spotkania premierowi Morawieckiemu zostały przedstawione nierozwiązane problemy Polaków na Litwie. Zwrócono mu uwagę na kwestie zwrotu ziemi jej prawowitym właścicielom, polskiego szkolnictwa, zachowania polonistyki, ustawy o mniejszościach narodowych oraz możliwości inwestowania na Wileńszczyźnie.

Przeczytaj: Kraje Bałtyckie nie chcą sankcji wobec Polski. „Wszystkie trzy myślą podobnie”

Podczas wizyty na Litwie, Morawiecki spotkał się ze swoim litewskim odpowiednikiem, Sauliusem Skvernelisem. Obaj politycy dużo mówili po swoim spotkaniu  o pogłębianiu wzajemnej współpracy i „strategicznym partnerstwie”. Kwestia polskiej mniejszości na Litwie, na tle reszty oświadczeń, została potraktowana marginalnie.

Czytaj więcej: Spotkanie premierów Polski i Litwy w Wilnie. „Litwa jest dla Polski partnerem strategicznym”

Premier.gov.pl / l24.lt / Kresy.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply