Żydzi w Niemczech: Narasta fala antysemityzmu

Niemieccy eksperci wskazują na coraz częstsze przejawy antysemityzmu i postulują do rządu o powołanie pełnomocników do walki z tym zjawiskiem.

Julius Schoeps, dyrektor Centrum Studiów Europejsko-Żydowskich im. Mojżesza Mendelssohna powiedział w Poczdamie, gdzie spotkało się 40 naukowców i przedstawicieli gmin żydowskich z Niemiec: Wszyscy jesteśmy zirytowani narastaniem antysemickich zajść.Schoeps zaapelował o powołanie przez rząd pełnomocnika, którego zadaniem byłoby monitorowanie antyżydowskich wystąpienia. Jego zdaniem taki pełnomocnik powinien działać w każdym kraju związkowym.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Merkel: Do Niemiec wrócił antysemityzm

W trakcie spotkania w Poczdamie nie pokazano jednak statystyk antysemickich zajść, uczestnicy jedynie mówili o swoich przeżyciach i odczuciach.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Antysemityzm wzrósł we wszystkich kręgach społeczeństwa – ostrzegała Susanne Krause-Hinrichs, dyrektor Fundacji F.C. Flicka, która była współorganizatorem warsztatów. Uważa ona, że należy włożyć wiele pracy aby nastroje społeczne nie popłynęły w niebezpiecznym kierunku. Poziom antysemityzmu w kraju oraz zaangażowanie w walkę z nim to – według niej – wskaźniki demokracji.

ZOBACZ TAKŻE: Producenci serialu „Nasze Matki, nasi Ojcowie”: tylko niemieccy biegli mogą rzeczowo ocenić antysemityzm AK

Uczestnicy spotkania uważaj, że najważniejsza jest inwestycja w edukację, ponieważ poziom wiedzy o Żydach i o państwie Izrael pozostaje bardzo niski nie tylko wśród uczniów, ale także wśród nauczycieli. Szkolenia powinni przejść również policjanci.

Według socjologa Gideona Botscha z Centrum Mendelssohna zjawisko antysemityzmu staje się coraz bardziej powszechne we wschodnich landach, które mają być poddane silnej „agitacji AfD”.

Tu świadomie otwiera się drogę do szerzenia nienawiści – uważa Botsch. Nazwał on także członków Alternatywy dla Niemiec we wschodnich landach prawicowymi ekstremistami. Dodał, że antysemityzmu nie można uznać za „problem dnia wczorajszego”.

Z kolei przewodniczący gminy żydowskiej w Turyngii Reinhard Schramm uznał za niebezpieczny wzrost antysemityzmu w kręgach społecznych o umiarkowanych poglądach politycznych. Odpowiadać ma za to brak wiedzy historycznej, szczególnie we wsiach i miasteczkach na wschodzie Niemiec, gdzie mają wciąż być żywe stereotypy z czasów NRD.

Kresy.pl / onet.pl

Reklama

Tagi: , , , ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz