Polacy najczęstszymi gośćmi w Wilnie

Polacy stanowili w zeszłym roku najliczniejszą grupę turystów, którzy przybyli do Wilna spoza Litwy, podała miejscowa Agencja Rozwoju Turystyki i Biznesu “Go Vilnius”.

Agencja oszacowała, że w 2023 r. Wilno odwiedziło 1,2 mln turystów. Uwzględniono tych gości, który skorzystali w mieście z komercyjnego noclegu. Liczba ta jest podobna do pozostałych stolic państw bałtyckich. Poziom turystyki w stolicy Łotwy, Rydze również oszacowano w zeszłym roku na 1,2 mln. Przodował estoński Tallin z 1,29 mln odwiedzających turystów.

Statystyka dla Wilna wykazuje wzrost zainteresowania turystów tym miastem. W porównaniu do roku 2022 r. odnotowało ono wzrost ruchu turystycznego o 12 proc., jak podał “Tygodnik Wileńszczyzny”. Jednak poziom tego ruchu ciągle nie przekroczył jeszcze liczby sprzed pandemii koronawirusa COVID-19.

Najczęście Wilno odwiedzali obywatele Polski. Za nimi uplasowali się goście z Niemiec, Łotwy, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Białorusi.

Także jeśli chodzi o dynamikę wzrostu Polacy przodowali. W porównaniu do 2022 r. turystów z Polski było aż o 58 proc. więcej. Niemców, w stosunku rok do roku było więcej o 33 proc., Amerykanów o 26 proc., Brytyjczyków o 10 proc., a Łotyszy o 6 proc.

Turyści odwiedzają miasto głównie w okresie od maja do sierpnia. Czas pobytu nie jest zbyt długi – to średnio niecałe dwa dni. Turysta wydaje średnio w Wilnie 94 euro na dzień. Łączny dochód z turystyki wyniósł 224 mln euro.

Hotele odnotowały obłożenie na poziomie 68 proc., o 7 punktów procentowych wyższe niż rok wcześniej.

Czytaj także: Zmiany zaludnienia Wilna – Litwini stanowią już mniej, niż dwie trzecie mieszkańców

“Tygodnik Wileńszczyzny”/Kresy.pl

 

 

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply