Šimašius pozostanie merem Wilna

W drugiej turze wyborów mera Wilna zmierzyli się urzędujący włodarz Remigijus Šimašius i były mer Artūras Zuokas. Ten pierwszy obronił swoją pozycję.

W niedzielę odbyła się na Litwie druga tura wyborów samorządowych. Swojego mera wybierali w niej między innymi mieszkańcy Wilna. Obaj kandydaci już zajmowali fotel mera miasta – Šimašius w kończącej się kadencji, a jego konkurent Zuokas w latach 2000-2007 oraz 2011-2015. Obaj też wywodzą się z partii liberalnych, Šimašius z Ruchu Liberałów Republiki Litewskiej, do którego należał także Zuokas, który został potem przewodniczącym Związku Wolności Litwy. Obaj zdecydowali się też stworzyć własne lokalne komitety wyborcze i startować z ich ramienia. W końcu obaj już w poprzednich wyborach konkurowali o stanowisko mera Wilna w drugiej turze.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W tegorocznych wyborach znów zwyciężył Šimašius, na którego zagłosowało 61,1% uczestniczących w wyborach wilnian. To proporcja podobna do wyniku sprzed czterech lat, kiedy to Šimašius zwyciężył z Zuokasem uzyskując 62,7%. Šimašiusowi będzie o tyle łatwiej rządzić miastem, że w wyborach do miejskiej rady jego komitet „O Wilno, z którego jesteśmy dumni!” uzyskał aż 17 mandatów, podczas gdy komitet Zuokasa „Szczęśliwe Wilno” uzyskał tylko 10 mandatów. Nie zmienia to faktu, że także radni z komitetu Šimašiusa będą musieli poszukać sobie koalicjantów w liczącej 50 deputowanych radzie. Możliwym koalicjantem jest Akcja Wyborcza Polaków na Litwie-Związek Chrześcijańskich Rodzin, który przed dwoma tygodniami zdobyła w wileńskiej radzie miejskiej 6 mandatów. W kończącej się kadencji polska partia była koalicjantem frakcji Šimašiusa i posiadała stanowisko wicemera.

AWPL-ZChR dołączyła jednak do koalicji rządzącej Wilnem dopiero w drugiej połowie kadencji w 2017 r. Wcześniej Šimašius współrządził z litewskimi konserwatystami, a wicemer z ich ramienia, Valdas Benkunskas, odpowiadający we władzach miejskich za sprawy oświaty, podejmował działania na rzecz ograniczenia liczby polskich szkół w mieście.

przegladbaltycki.pl/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz