Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans będzie wspierał w kampanii wyborczej do Europarlamentu dwie polskie partie – „Wiosnę” Roberta Biedronia i SLD. – podało we wtorek Deutsche Welle.

O swoich planach Timmermans opowiedział w poniedziałek na spotkaniu z dziennikarzami w Berlinie. Wiceprzewodniczący KE chce brać udział w kampanii wyborczej nie tylko w swojej ojczyźnie – Holandii, ale także w Niemczech, Polsce, Włoszech i Hiszpanii. Będzie w tych krajach wspierał zaprzyjaźnione partie.

Taką partią w Polsce jest Sojusz Lewicy Demokratycznej, który wchodzi do Partii Europejskich Socjalistów, tej samej, do której należy holenderska Partia Pracy Timmermansa. Przewodniczący KE ma jednak zamiar pojawić się także na co najmniej kilku mitingach „Wiosny”. Europejski dygnitarz najwyraźniej uważa, że jego popularność pomoże inicjatywie Roberta Biedronia. „Nikt nie może powiedzieć, że jestem w Polsce osobą nieznaną” – mówił Timmermans.

Na spotkaniu Frans Timmermans pochwalił PiS za politykę socjalną. Jego zdaniem postawienie akcentu na politykę socjalną jest przyczyną popularności „prawicowych populistów”. Jak mówił, poprzedni polski rząd „zaniedbał ten obszar”.

Jak podaje Deutsche Welle, Timmermans na berlińskim spotkaniu skrytykował pomysł Manfreda Webera powołania rady ekspertów mających oceniać stan praworządności w krajach członkowskich. Weber, kandydat europejskich chadeków na szefa KE, zaproponował, aby od oceny rady zależało przyznawanie krajom funduszy spójności. Zdaniem Timmermansa rada ekspertów jest niepotrzebna, ponieważ Unia Europejska posiada wszelkie instrumenty do oceny praworządności a problemem jest brak woli politycznej krajów członkowskich do korzystania z tych narzędzi.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Timmermans połamał sobie zęby na Polsce – twierdzi Politico

Kresy.pl / Deutsche Welle

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz