Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans będzie wspierał w kampanii wyborczej do Europarlamentu dwie polskie partie – „Wiosnę” Roberta Biedronia i SLD. – podało we wtorek Deutsche Welle.

O swoich planach Timmermans opowiedział w poniedziałek na spotkaniu z dziennikarzami w Berlinie. Wiceprzewodniczący KE chce brać udział w kampanii wyborczej nie tylko w swojej ojczyźnie – Holandii, ale także w Niemczech, Polsce, Włoszech i Hiszpanii. Będzie w tych krajach wspierał zaprzyjaźnione partie.

Taką partią w Polsce jest Sojusz Lewicy Demokratycznej, który wchodzi do Partii Europejskich Socjalistów, tej samej, do której należy holenderska Partia Pracy Timmermansa. Przewodniczący KE ma jednak zamiar pojawić się także na co najmniej kilku mitingach „Wiosny”. Europejski dygnitarz najwyraźniej uważa, że jego popularność pomoże inicjatywie Roberta Biedronia. „Nikt nie może powiedzieć, że jestem w Polsce osobą nieznaną” – mówił Timmermans.

Na spotkaniu Frans Timmermans pochwalił PiS za politykę socjalną. Jego zdaniem postawienie akcentu na politykę socjalną jest przyczyną popularności „prawicowych populistów”. Jak mówił, poprzedni polski rząd „zaniedbał ten obszar”.

Jak podaje Deutsche Welle, Timmermans na berlińskim spotkaniu skrytykował pomysł Manfreda Webera powołania rady ekspertów mających oceniać stan praworządności w krajach członkowskich. Weber, kandydat europejskich chadeków na szefa KE, zaproponował, aby od oceny rady zależało przyznawanie krajom funduszy spójności. Zdaniem Timmermansa rada ekspertów jest niepotrzebna, ponieważ Unia Europejska posiada wszelkie instrumenty do oceny praworządności a problemem jest brak woli politycznej krajów członkowskich do korzystania z tych narzędzi.

CZYTAJ TAKŻE: Timmermans połamał sobie zęby na Polsce – twierdzi Politico

Kresy.pl / Deutsche Welle

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz