Komisja Europejska przedstawiła zarys planu uniezależnienia Europy od rosyjskich paliw kopalnych.

Jak podała we wtorek służba prasowa Komisji Europejskiej, plan pod nazwą “REPowerEU”, zaproponowany w świetle inwazji Rosji na Ukrainę, ma zapewnić EU dywersyfikację dostaw gazu, przyspieszenie rozwoju gazów odnawialnych i wyeliminowanie gazu w ciepłownictwie i wytwarzaniu energii. Zdaniem Komisji Europejskiej może to zmniejszyć zapotrzebowanie UE na rosyjski gaz o dwie trzecie przed końcem tego roku.

“Musimy uniezależnić się od rosyjskiej ropy, węgla i gazu. Po prostu nie możemy polegać na dostawcy, który wyraźnie nam grozi. Musimy działać już teraz, aby złagodzić skutki rosnących cen energii, zdywersyfikować nasze dostawy gazu na przyszłą zimę i przyspieszyć przejście na czystą energię. Im szybciej przejdziemy na odnawialne źródła energii i wodór, w połączeniu z większą efektywnością energetyczną, tym szybciej będziemy naprawdę niezależni i zapanujemy nad naszym systemem energetycznym” – powiedziała szefowa KE Ursula von der Leyen.

Przewodnicząca KE jeszcze w tym tygodniu będzie omawiać swoje pomysły z europejskimi przywódcami, a następnie pracować nad ich szybkim wdrożeniem.

Wiceprzewodniczący wykonawczy KE ds. Europejskiego Zielonego Ładu, Frans Timmermans, powiedział, że należy przejść do energii odnawialnej “z prędkością błyskawicy”.

Komisarz ds. energii Kadri Simson zauważyła, że inwazja Rosji na Ukrainę pogorszyła sytuację w zakresie bezpieczeństwa dostaw i doprowadziła ceny energii do bezprecedensowego poziomu. Według niej do końca tej zimy Europa ma wystarczające ilości gazu, ale należy pilnie uzupełnić rezerwy na przyszły rok. KE zaproponuje, aby do 1 października magazyny gazu w UE były wypełnione w co najmniej 90 procentach.

“Przedstawiliśmy również regulacje cen, pomoc państwa i mechanizmy podatkowe w celu ochrony europejskich gospodarstw domowych i przedsiębiorstw przed wpływem wyjątkowo wysokich cen” – powiedziała Simson.

Jednym ze środków w celu powstrzymania gwałtownego wzrostu cen energii może być wyznaczenie tymczasowych limitów cen.

Uniezależnienie się od rosyjskiego gazu na długo przed 2030 rokiem, czyli REPowerEU, miałoby się odbyć w oparciu o dwa filary. Pierwszy z nich to dywersyfikacja dostaw gazu poprzez większy import skroplonego gazu ziemnego (LNG) i gazu dostarczanego gazociągami od dostawców spoza Rosji oraz większa produkcja i import biometanu i wodoru ze źródeł odnawialnych. Drugi filar to szybsze ograniczenie zużycia paliw kopalnych poprzez zwiększenie efektywności energetycznej, zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii i elektryfikacji oraz “rozwiązanie problemu wąskich gardeł w infrastrukturze”.

Zdaniem KE “nowa rzeczywistość geopolityczna i rynkowa wymaga (…) radykalnego przyspieszenia przejścia na czystą energię i zwiększenia niezależności energetycznej Europy od niewiarygodnych dostawców i niestabilnych paliw kopalnych”.

Przypomnijmy, że we wtorek prezydent USA Joe Biden ogłosił zakaz importu rosyjskiej ropy naftowej i gazu ziemnego do USA. Embargo nałożono w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę.

Kresy.pl / ec.europa.eu

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply