Politycy lewicy wracają do pomysłu powołania w Polsce instytucji Rzecznika Praw Zwierząt. „Nasi bracia mniejsi potrzebują silniejszego głosu!” – twierdzi Krzysztof Śmiszek z Wiosny.

Jak podała Polska Agencja Prasowa, w poniedziałek Lewica zapowiedziała złożenie w Sejmie projektu ustawy powołującej Rzecznika Praw Zwierząt. Politycy tego ugrupowania nie ukrywali, że zaktywizowało ich w tej kwestii postępowanie Prawa i Sprawiedliwości, które w piątek zaproponowało tzw. „piątkę dla zwierząt”.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Na dzisiejszym briefingu rzeczniczka klubu Lewicy Anna Maria Żukowska (SLD) przypominała, że w programie wyborczym tego ugrupowania w 2019 roku znajdował się postulat stworzenia instytucji Rzecznika Praw Zwierząt. Jak mówiła, skoro pojawił się „dobry klimat dla zwierząt”, Lewica postanowiła wrócić do tego pomysłu. Żukowska podkreślała, że w ich programie zapisano także postulat zakazu hodowli zwierząt na futra, „rzecz, którą podchwyciło PiS”.

Projekt ustawy o Rzeczniku Praw Zwierząt ma być teraz rozesłany do konsultacji organizacjom pozarządowym współpracującym z Lewicą.

Poseł Maciej Kopiec (Wiosna) dziękował PiS-owi za wejście na „drogę godności zwierząt”, a Jarosławowi Kaczyńskiemu za dołączenie do „naszej prozwierzęcej drogi”. W jego opinii gdyby instytucję Rzecznika Praw Zwierząt wcześniej powołano, nie doszłoby do „dramatów takich jak w stadninie Janów Podlaski”.

„Nasi bracia mniejsi potrzebują silniejszego głosu!” – napisał na Twitterze poseł Krzysztof Śmiszek z Wiosny.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak pisaliśmy, we wtorek prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz szef młodzieżówki jego partii, Michał Moskal, przedstawili projekt ustawy zakładający m.in. całkowity zakaz hodowli zwierząt na futra. Kilka godzin wcześniej Onet.pl opublikował film mający przedstawiać złe warunki takiej hodowli na jednej z polskich ferm. W piątek projekt został złożony w Sejmie. Przewiduje on także m.in. zakaz wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych, wzmocnienie społecznej kontroli warunków przetrzymywania zwierząt, zakaz stałego trzymania zwierząt na uwięzi oraz ograniczenie możliwości uboju rytualnego.

CZYTAJ TAKŻE: Jarosław Kaczyński rozpoczął akcję #StopFurChallenge. Namawia do poparcia zakazu hodowli zwierząt na futra

„Piątkę dla zwierząt” skrytykował m.in. Krzysztof Bosak z Konfederacji mówiąc, że jest to próba przypodobania się lewicy i zniszczenia polskich hodowli pod pretekstem działań ekologicznych.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kresy.pl / bankier.pl / dorzeczy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz