Według danych OECD, w 2017 roku Polska przyjęła najwięcej tymczasowych imigrantów zarobkowych na świecie – 1,1 mln osób. Kancelaria Premiera postanowiła się tym pochwalić, podobnie jak uczynił to w Japonii premier Mateusz Morawiecki.

W poniedziałek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów zamieściła na Twitterze wpis, nawiązujący do przyjęcia przez Polskę ponad miliona migrantów zarobkowych oraz wypowiedzi szefa rządu, Mateusza Morawieckiego, który chwalił się tym podczas swojej oficjalnej wizyty w Japonii.

„Polska w 2017 r. przyjęła najwięcej tymczasowych imigrantów zarobkowych na świecie: 1,1 miliona” – napisała KPRM, powołując się na dane OECD.

Mateusz Morawiecki mówił o tym w Tokio. Według KPRM powiedział tam, że „Polska gospodarka, bezpieczeństwo i polska gościnność sprawiły, że Polska w 2017 r. przyjęła najwięcej tymczasowych imigrantów zarobkowych na świecie wg OECD”.

Na spotkaniu z największą organizacją japońskich przedsiębiorców premier podkreślał, że Polska jest dobrym krajem do inwestowania, oferującym m.in. stabilność polityczną, wejście na rynki europejskie,

Jak pisaliśmy, według raportu, Polska już drugi rok z rzędu jest głównym kierunkiem czasowych migracji zarobkowych w OECD. Wyprzedziliśmy pod tym względem m.in. Stany Zjednoczone. Jak podano, w 2017 roku Polska przyjęła 1,1 mln czasowych imigrantów zarobkowych spoza Unii Europejskiej (zarówno sezonowych, jak i osoby posiadające dłuższe zezwolenie na pobyt) oraz 21 tys. pracowników z innych państw UE. Dla porównania, w tym samym czasie w USA przyjęto 691 tys. imigrantów zarobkowych.

Ponadto, niepublikowane, ale obecne w mediach dane Eurostatu za 2018 rok pokazują, że Polska jest największym rynkiem imigracyjnym wśród państw UE. W Polsce wydano co piąte w Unii pierwsze zezwolenie dla imigrantów spoza UE (first residence permits). Jednak pierwszy raz w tej dekadzie liczba ta spadła w ujęciu rok do roku. W zeszłym w Polsce wydano cudzoziemcom ponad 635 tys. pierwszych zezwoleń, czyli o 7 proc. mniej niż rok wcześniej.

Czytaj również: Polska na czele w UE pod względem wydawania imigrantom zezwoleń na pobyt za 2018 r.

Przeczytaj także: Nowy raport o migrantach z Ukrainy: chcą więcej zarabiać, dużo pracować, co trzeci chce osiąść w Polsce

Zaznaczaliśmy, że Polska jest liderem wśród państw grupy OECD pod względem sprowadzania tymczasowych pracowników z zagranicy. W zestawieniu wyprzedzamy nawet Stany Zjednoczone i Niemcy. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest migracja z Ukrainy oraz w coraz większym stopniu z Azji. Jak piszą autorzy najnowszego raportu Work Service „Migracje zarobkowe cudzoziemców z Ukrainy i Azji”, w Polsce według różnych szacunków przebywa od 800 tys. do ok. 1,3 mln Ukraińców. Raport został opublikowany 13 grudnia 2019 r.

twitter.com / KPRM / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply