Komisja Europejska postanowiła, że w przyszłym budżecie UE będą zapewnione środki za przyjmowanie migrantów.

Niemcy otrzymają w przyszłym budżecie Unii Europejskiej na lata 2021-2027 4,5 mld euro z tytułu rekompensaty za wydatki związane z przyjmowaniem migrantów. – podała w piątek Polska Agencja Prasowa powołując się na niemieckie media.

Z doniesień dziennika Frankfurter Allgemeine Zeitung, który jako pierwszy, obok agencji dpa, napisał o propozycji Komisji Europejskiej, wynika, że „za każdego migranta spoza Unii Europejskiej przyjętego po 2013 roku Niemcy otrzymają 2800 euro rekompensaty”. Informacje te uzyskano w kręgach zbliżonych do KE.

Oznacza to, że po raz pierwszy zostanie wprowadzony mechanizm rekompensat za przyjmowanie migrantów z funduszy strukturalnych. Opowiadał się za tym rząd Niemiec, które od 2013 roku przyjęły około 1,7 mln migrantów. Najwięcej w latach 2015-2016 po tym, jak Angela Merkel zdecydowała o otwarciu dla nich granic; w związku z tym Niemcy otrzymają najwięcej z kasy Unii. Wcześniej Bruksela rozważała karanie państw za odmowę przyjmowania migrantów, jednak ten pomysł upadł.

Przypomnijmy, że na początku maja Komisja Europejska przyjęła projekt budżetu UE na lata 2021-2027 w wysokości 1,279 bln euro. Podawano przy tym, że KE postanowiła dokonać cięć o „około 5 proc.” w przypadku polityki spójności i funduszy rolnych. Tymczasem według obliczeń Europarlamentu zaproponowane cięcia wynoszą średnio 10 proc. w przypadku rolnictwa i 15 proc. w przypadku polityki spójności. Największe cięcia dotyczą Funduszu Spójności (45 proc.) i Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (ponad 25 proc.). Jednym z najbardziej dotkniętych cięciami krajów ma być Polska, która na politykę spójności ma otrzymać 64,4 mld euro, co stanowi spadek o 23 proc. Mimo to pod względem kwot bezwzględnych Polska byłaby wciąż największym beneficjentem tych funduszy.

PRZECZYTAJ: Media: ostre cięcia w budżecie UE, Polska dostanie 20 mld euro mniej

Projekt KE w sprawie budżetu UE zostanie przyjęty, jeśli uzyska poparcie wszystkich państw UE. Bruksela chciałaby zakończenia negocjacji nad budżetem do maja przyszłego roku.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Niemieccy deputowani: obciąć unijne dotacje dla Polski i Węgier

Kresy.pl / PAP
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    zefir :

    Bogate Niemiaszki otrzymają z unijnego budżetu,za sprzeczne z unijnym prawem imigranckie fanaberie po 2800 euro rekompensaty za każde ciapate „czarne złoto”zaproszone ro reichu po 2013r.Mało tego,w projekcie budżetu UE na lata 2021-27 unijne lewactwo imigrację ciapatych akceptuje,Niemiaszkom na ten cel wspólną kasę prezentuje-4,5 mld euro im przydzieli.Bogatym Niemiaszkom to nawet i byk się ocieli. Tak było z planem Marshalla-nagrodą za wywołanie IIW.Ś.,dokonane mordy,gwałty,grabieże i zniszczenia,tak jest za wspólczesnej żydokomuny Spinellego nagradzającej za cywilizacyjne Europy zniszczenia.