Jeszcze w styczniu br. szefowie rządów krajów V4 spotkają się w Budapeszcie, by omówić propozycje współpracy gospodarczej. – ujawnił Witold Waszczykowski.

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski, który towarzyszył Mateuszowi Morawieckiemu w jego pierwszej oficjalnej wizycie bilateralnej na Węgrzech, ujawnił szczegóły rozmów premierów Polski i Węgier. Z jego wypowiedzi wynika, że szefowie rządów obu krajów oprócz poruszenia kwestii związanych z UE, znaczną część spotkania poświęcili sprawom przyszłości Grupy Wyszehradzkiej.

To była jedna z przyjemniejszych wizyt, rozpoczynająca rok; wizyta u przyjaciół zawsze przebiega w komfortowym nastroju. – mówił Waszczykowski dodając, że wymagała ona jednak szczerości i omówienia tematów, co do których władze obu krajów mają inne zdanie.

Waszczykowski ujawnił, że premierzy podjęli próbę „tchnięcia nowego życia” w regionalne instrumenty współpracy, szczególnie w Grupę Wyszehradzką. Szefowie rządów byli zgodni, że „dobrą” współpracę na poziomie politycznym należy przekuć w ważne projekty gospodarcze. Orban i Morawiecki ustalili, że jeszcze pod koniec stycznia br. w Budapeszcie odbędzie się spotkanie premierów Grupy Wyszehradzkiej, gdzie zostaną przedstawione propozycje współpracy gospodarczej. Na prośbę Orbana liderem tego szczytu i przedstawiającym propozycje ma być Mateusz Morawiecki.

“Tempo jest narzucone bardzo szybkie (…); wstępne propozycje już nawet padły na wczorajszym spotkaniu” – mówił Waszczykowski. Według niego chodzi m.in. o dokończenie budowy Via Carpatia, czy przedłużenie kolei dużej prędkości między Belgradem a Budapesztem do Polski. Inną propozycją, która padła na spotkaniu było utworzenie środkowoeuropejskiego bądź wyszehradzkiego banku inwestycyjnego. Obaj premierzy zadeklarowali, że mogą znaleźć fundusze niezbędne do powołania takiego banku.

Premierzy rozmawiali także o kwestiach energetycznych. Viktor Orban wyraził zainteresowanie uzyskiwaniem polskich nadwyżek gazu. Jak już pisały Kresy.pl, w wywiadzie dla TVP Info Orban powiedział, że dla jego kraju dostęp do gazu niepochodzącego z Rosji poprzez terminal LNG w Świnoujściu jest bezwzględną koniecznością.

– Węgrzy i Słowacy zbudowali już swoje odcinki, zachęcam polski rząd, by razem ze Słowakami zbudować odcinek polsko – słowacki (…) mamy wtedy korytarz, w którym nie będzie żadnych wpływów rosyjskich – zaznaczał węgierski premier.

Kresy.pl / PAP/Radio Wnet

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply