Nie prowadzimy wojny z Polską, tylko rozmowy z polskim rządem – powiedział podczas debaty w Parlamencie Europejskim przewodniczący KE, Jean-Claude Juncker.

W środę szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker wziął udział w debacie w Parlamencie Europejskim. Była ona poświęcona wyzwaniom stojącym przed bułgarską prezydencją w Radzie UE. W jej trakcie, Juncker odniósł się do relacji z Polską i prowadzonych rozmów ws. praworządności reformy sądownictwa.

– Prowadzimy konstruktywny dialog z polskim rządem – powiedział szef KE. Przypomniał, że spotkał się w Brukseli z polskim premierem Mateuszem Morawiecki. – Staraliśmy się doprowadzić do zbliżenia poglądów.

– Nie prowadzimy wojny z Polską, tylko rozmowy z polskim rządem. Uruchomienie artykułu 7 traktatu unijnego nie oznacza sankcji, to jest artykuł, który ma być ostrzeżeniem. Mam nadzieję, że w Polsce przestanie się mówić, że naszym głównym celem jest nałożenie na nią kary – powiedział w Europarlamencie przewodniczący KE.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Juncker zaapelował też do premiera Bułgarii Bojko Borisowa i jego rządu, aby podszedł do kwestii uruchomienia art. 7 wobec Polski w sposób konstruktywny i kompromisowy. Przypomniał, że szukanie kompromisu należy do zadań państwa sprawującego prezydencję.

W grudniu KE zadecydowała o uruchomieniu wobec Polski procedury z art. 7 traktatu unijnego. Wiceszef KE Frans Timmermans podkreślił wówczas, że Komisja daje Polsce trzy miesiące na wprowadzenie w życie rekomendacji odnośnie praworządności.

Tydzień temu, 9 stycznia w Brukseli doszło do spotkania Junckera z premierem Morawieckim na uroczystej kolacji, w towarzystwie Timmermansa oraz wiceszefa MSZ ds. europejskich Konrada Szymańskiego. W jej trakcie doszło do kilkunastominutowej rozmowy Junckera z Morawieckim w cztery oczy. Obie strony chwaliły dobrą i konstruktywną atmosferę spotkania. Zapowiedziano też kolejne spotkanie.

Z kolei w najbliższą niedzielę w Brukseli planowane jest tspotkanie Timmermansa z nowy ministrem spraw zagranicznych Jackiem Czaputowiczem.

Interia.pl / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz