Kawa z Ukrainy była niewłaściwie oznakowana, a w ziarnie prosa zalęgły się robaki.

Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Lublinie wydał dwa komunikaty o zakazie wprowadzania do obrotu produktów z Ukrainy. Zakaz dotyczy dwóch partii kawy oraz importowanego prosa.

Blisko 9 ton kawy nie wjechało do Polski z powodu nieprawidłowego oznakowania. Z kolei ponad ponad 23 ton prosa importowanego z Ukrainy nie zostało wpuszczone, ponieważ w ziarnie wykryto szkodniki. Niedawno mieliśmy do czynienia z analogiczną sytuacją.

 

Należy zaznaczyć, że to już kolejna sytuacja tego rodzaju.

Przypomnijmy, że w miniony wtorek ponad 3 tony miodu pszczelego, który miał trafić do Polski, nie zostały dopuszczone do obrotu. W miodzie, oficjalnie gryczanym, było za mało pyłku gryki.

Czytaj także: Słabej jakości miód z Ukrainy, Turcji i Chin zalewa polski rynek. Pszczelarze domagają się kontroli

Jak pisaliśmy, ponad tydzień temu Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych zakazała wprowadzenia do obrotu na teren Polski prawie 24 ton ziarna prosa. Powodem była obecność żywych szkodników w ziarnie. Wcześniej, w lutym, na granicy zatrzymano 20 ton mrożonych malin z Ukrainy, które zawierały plastik. Później do obrotu w Polsce nie została dopuszczona importowana z Ukrainy partia 240 ton cukru. Powodem było niezgodne z prawem oznakowanie towaru.

Przypomnijmy, “Financial Times” napisał, że według Tarasa Kaczki, ukraińskiego wiceministra gospodarki i handlu, Ukraina mogłaby zaakceptować ograniczenia w handlu z Unią Europejską, by załagodzić spór z Polską. Oczekuje jednak, że Bruksela jednocześnie zakaże importu rosyjskich produktów rolnych. Twierdzi, że wciąć docierają one na rynek unijny przez Białoruś i kraje bałtyckie. „Może na okres przejściowy tego rodzaju… zarządzane podejście do przepływów handlowych między Ukrainą a UE jest czymś, czego wszyscy potrzebujemy” – powiedział Kaczka. Dodał jednak, że „w przypadku pszenicy to nie Ukraina sprawia polskim rolnikom problemy, tylko Rosja”. Potwierdził też, że w latach 2022-2023 produkcja cukru na Ukrainie wzrosła z 7 tysięcy do pół miliona ton, przyznając, że takie tempo „mogło wszystkich przestraszyć”.

Czytaj również: Minister: Polska utraciła możliwość eksportu własnego cukru. Powodem cukier z Ukrainy

Dodajmy, że nowa Strategii Bezpieczeństwa Żywnościowego Ukraina zakłada zwiększenie w średnim okresie potencjału krajowej produkcji rolnej do 200 mln ton, a zbóż i nasion oleistych do 150 mln ton. Ma to pozwolić Ukrainie niemal na podwojenie eksportu swoich produktów rolnych i żywności.

Dziennikwschodni.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply