ONZ, Turcja i Ukraina uzgodniły plan odblokowania 14 statków, które znajdują się na tureckich wodach.

Organizacja Narodów Zjednoczonych, Turcja i Ukraina zgodziły się w niedzielę na plan odblokowania 14 statków w ramach inicjatywy zbożowej – podaje portal MSN. Dzień wcześniej Rosja zawiesiła swój udział w inicjatywie zbożowej na Morzu Czarnym, która pozwoliła na eksport żywności z ukraińskich portów.

Wspólne Centrum Koordynacyjne (JCC) w Stambule podało w niedzielę, że rosyjska delegacja została poinformowana o planach.

Plan przewiduje także zapewnienie w poniedziałek inspekcji dla 40 statków wypływających z Morza Czarnego – zwraca uwagę agencja Reuters.

Rosja zawiesiła swój udział w umowie zbożowej po ataku w Sewastopolu na okręty Floty Czarnomorskiej i statki handlowe wykorzystywane do ochrony korytarza zbożowego – poinformowało w sobotę rosyjskie Ministerstwo Obrony. „Biorąc pod uwagę akt terroryzmu popełniony przez reżim kijowski z udziałem brytyjskich specjalistów 29 października 2022 r. przeciwko statkom Floty Czarnomorskiej i statkom cywilnym wynajętym do ochrony bezpieczeństwa korytarza zbożowego, Rosja zawiesza swój udział w realizacji porozumień o eksporcie płodów rolnych z ukraińskich portów” – czytamy w komunikacie.

W niedzielę ukraińskie ministerstwo infrastruktury podało, że ruch 218 statków uczestniczących w tzw. inicjatywie zbożowej jest zablokowany.

Zobacz także: Biden potępił wycofanie się Rosji z umowy zbożowej

msn.com / reuters.com / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply