Prezydent Francji Emmanuel Macron powątpiewa w możliwość porozumienia z Rosją w sprawie odblokowania Odessy, ale ma plan przekierowania eksportu ukraińskiego zboża przez Rumunię.

Jak podaje agencja Reutera, Emmanuel Macron powiedział w piątek francuskim mediom, że widzi na razie niewielkie szanse na porozumienie z Rosją w sprawie umożliwienia eksportu ukraińskiego zboża z portu w Odessie. Według niego alternatywą jest odnowienie połączeń kolejowych łączących Odessę z Rumunią.

Organizacja Narodów Zjednoczonych próbuje wynegocjować porozumienie o wznowieniu ukraińskiego eksportu drogą morską w zamian za ułatwienie rosyjskiego eksportu żywności i nawozów, ale to wymagałoby zielonego światła ze strony Moskwy – pisze Reuters. Macron w rozmowie z BFM TV podczas podróży powrotnej z Kijowa poparł wysiłki sekretarza generalnego ONZ, jednak powątpiewał w skuteczność tych rozmów. „Ale nie wierzę zbytnio w tę drogę, ponieważ rozmawiałem już kilka tygodni temu z prezydentem Putinem, ale on nie chciał zaakceptować rezolucji ONZ w tej sprawie” – powiedział francuski prezydent.

Z kolei stacji TF1 Macron powiedział, że po rozmowach w Kijowie z przywódcami Ukrainy, Niemiec, Włoch i Rumunii rozważane są opcje modernizacji trasy kolejowej z Odessy do Rumunii.

„Odessa znajduje się kilkadziesiąt kilometrów od Rumunii, a przez Rumunię [bylibyśmy] zdolni dostać się do Dunaju i linii kolejowej” – powiedział Macron. „Jesteśmy w trakcie tworzenia pewnego rodzaju punktu połączenia, gdzie moglibyśmy eksportować to ziarno znacznie silniej, szybciej i bardziej masowo niż dzisiaj” – dodawał.

Jak podaje Reuters, powołując się na źródło dyplomatyczne znające tę sprawę, że inicjatywa ta spowoduje, że ukraińskie zboże ostatecznie trafi do rumuńskiego portu w Konstancy nad Morzem Czarnym, skąd będzie następnie mogło być eksportowane drogą morską.

Macron powiedział, że Paryż wyśle do Rumunii ​​ekspertów, aby pomogli w realizacji tego projektu.

Według Reutersa Ukraina zamierza wykorzystać połączenia drogowe, rzeczne i kolejowe, aby zwiększyć eksport zboża do około 2 milionów ton miesięcznie, ale pozostaje to znacznie poniżej przedwojennych wielkości sięgających 6 milionów miesięcznie.

CZYTAJ TAKŻE: Biden: zbudujemy w Polsce tymczasowe silosy na ukraińskie zboże

Kresy.pl / reuters.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz