Rząd Kanady zdecydował, że dotacje ze środków publicznych otrzymają jedynie hospicja, które zapewnią możliwość przeprowadzenia eutanazji. Sprawę opisał w połowie grudnia dziennik The Globe and Mail. 

Z takim podejściem władzy spotkała się Nancy Macey, założycielka i dyrektor subwencjonowanego świeckiego Hospicjum Irene Thomas w Ladner w Kolumbii Brytyjskiej. Zarządzana przez nią jednostka od zawsze odmawiała oferowania swoim podopiecznym eutanazji jako alternatywy wobec opieki paliatywnej. Macey zwolniono ze stanowiska, a minister zdrowia Adrian Dix zasugerował, że Stowarzyszenie Hospicyjne Delta, zarządzające Hospicjum Irene Thomas, pozbawione zostanie wsparcia rządowego:

Poprosiliśmy ich (Stow. Hospicyjne Delta – przyp. A. Sz), aby dostarczyli nam plany wypełnienia zobowiązań wobec Fraser Health Authority (jeden z publicznych regionów opieki zdrowotnej na jakie podzielona jest Kolumbia Brytyjska – przyp. A. Sz) i oczekujemy, że to zrobią. Powinni wypełnić swoje zobowiązania wobec Fraser Health, inaczej poniosą konsekwencje. 

W innej wypowiedzi minister przekonywał:

Oczywiście, że żyjemy w wolnym społeczeństwie. Stowarzyszenie Hospicyjne Delta może zdecydować o kontynuacji swojej misji bez wsparcia od Fraser Health Authority.

Polityka w zakresie pomocy medycznej przy umieraniu (MAID – medical assistance in dying) weszła w życie w 2016 roku. Określa ona oczekwiania dotyczące odpowiedzi na prośbę pacjenta o udzielenie informacji dotyczących procedury zakończenia życia. We wrześniu 2019 roku zarząd Stowarzyszenia Hospicyjnego Delta odwołał Macey i zagłosował za wprowadzeniem polityki MAID. W listopadzie 2019 roku Stowarzyszenie wycofało decyzję o podporządkowaniu się polityce MAID, a 5 grudnia przedstawiciele Fraser Health spotkali się z szefostwem hospicjum, „aby omówić obawy dotyczące przestrzegania ich umowy”.

Fraser Health dofinansowuje hospicjum kwotą ok. 1,5 mln. $. Roczny budżet instytucji wynosi ok. 3 mln. $.

Ludzie, którzy chcą eutanazji stanowią 1% populacji i mogą jej dokonać gdziekolwiek chcą. Gdzie jest wybór dla ludzi chcących przebywać w otoczeniu bez eutanazji? – tłumaczyła swoją postawę Nancy Macey w wywiadzie z The B. C. Catholic z 2017 roku.

W Kanadzie tylko w okresie styczeń-październik w roku 2018 pomoc medyczną w zakresie uśmiercenia otrzymało 2 613 pacjentów, co daje 1,12% wszystkich śmierci w Kanadzie. Około 10% zabiegów dokonanych było w domach opieki i hospicjach. Średni wiek osoby poddającej się eutanazji wynosi 72 lata, sześć na dziesięć osób chce skrócenia życia z powodu choroby nowotworowej. Liczba odmów wykonania zabiegu jest bardzo niewielka.

To nie pierwszy przypadek wymuszania pożądanych postaw przez liberalny rząd Justina Trudeau. Uzależnił on już przyznawanie dotacji na zatrudnianie uczniów i studentów od poglądów politycznych właścicieli firm. Canada Summer Jobs to państwowy program w ramach którego przyznawane są dotacje małym przedsiębiorstwom lub organizacjom pozarządowym zatrudniającym latem uczniów i studentów. Nowe reguły przyznawania dotacji wprowadzone przez liberalny rząd wywołały burzę wśród działaczy organizacji broniących życia poczętego. Zgodnie z nimi reprezentanci podmiotów ubiegających się o dotację będą musieli podpisywać oświadczenie, w którym poprą dostęp do legalnej aborcji oraz podstawowe założenia ideologii gender, kwestionujące naturalny wymiar zróżnicowania płciowego.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Problemem marketingowym dla Trudeau, forsującego ideę multikulturalizmu, okazało się w czasie ostatniej kampanii wyborczej zdjęcie z młodości na którym widać go z pomalowaną twarzą, imitującego osobę czarnoskórą. W politycznie poprawnej Kanadzie tego rodzaju praktyki traktowane są jako rasistowskie.

Kresy.pl/Vatican News/The Globe and Mail

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply