“Jestem bardzo zasmucony tą sytuacją i przede wszystkim zacznę od tego, że kobiety które protestują rozumiem. Czuję tę sytuację, choć wszyscy znają moje poglądy i wiedzą o tym, że jestem przeciwnikiem aborcji eugenicznej” – mówił prezydent Andrzej Duda w programie Gość Wydarzeń w środę.

W środę w programie “Gość Wydarzeń” na antenie telewizji Polsat prezydent Andrzej Duda wyraził swoje zrozumienie dla protestujących kobiet.

Zobacz też: Prof. Simon: Proaborcyjne protesty nie powodują zagrożenia epidemiologicznego, Wszystkich Świętych owszem

“W pierwszej chwili, kiedy była mowa o orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego, który te bardzo niejasne przesłanki umożliwiające aborcję eugeniczną uznał za niezgodne z konstytucją, rzeczywiście byłem z tego zadowolony. Natomiast spodziewałem się jednak, mimo wszystko, że Trybunał Konstytucyjny zostawi czas na to, aby przepisy w tym zakresie mogły zostać doprecyzowane dlatego, że o ile te przesłanki rzeczywiście nie były jasne i zgodzę się z Trybunałem, że spowodowały one sytuację niebezpieczną, bo jeżeli mowa była o dużym prawdopodobieństwem ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu, to rozumiem, że Trybunał Konstytucyjny uznał, że w aspekcie norm konstytucyjnych te przesłanki są absolutnie niewystarczające” – mówił prezydent/

“Trzeba jednak wiedzieć o tym, że jeżeli chodzi o uszkodzenia płodu, to wady tzw. letalne, czyli te, które powodują śmierć dziecka natychmiast po urodzeniu, dlatego, że nie jest w stanie ono w sensie fizycznym żyć samodzielnie choćby dlatego, że ma część mózgu niewykształconą to jest jednak bardzo szczególna sytuacja, jeżeli spojrzymy teraz na kobietę, która w takiej ciąży się znajduje, to trzeba jasno powiedzieć, że jej sytuacja jest absolutnie dramatyczna i brak zrozumienia dla tej sytuacji jest czymś, z czym ja osobiście sobie także nie radzę. I uważam, że musi być ten element tutaj uwzględniony, a do tej pory nie został” – kontynuował Andrzej Duda.

Zobacz też: Apel KEP: “Kościół zawsze będzie opowiadał się za życiem i wspierał chroniące je inicjatywy”

Prezydent chce wspólnie z ekspertami przygotować przepisy, które będą chronić dzieci z zespołem Downa, ale jednocześnie “nie będą narażać kobiet na cierpienie fizyczne i psychiczne”. “Bo jeżeli kobieta ma urodzić dziecko, które praktycznie rzecz biorąc natychmiast będzie martwe, to jest to narażanie jej na niewyobrażalne cierpienie psychiczne i fizyczne” – stwierdził.

“Tutaj swoboda, wolność wyboru kobiety musi być dla niej zachowana. To ona musi w swoim sumieniu zdecydować, co w tej sytuacji rzeczywiście chce zrobić i tutaj ja rozumiem to zdenerwowanie kobiet, rozumiem to olbrzymie zaniepokojenie” – przekonywał na antenie Polsatu.

Zobacz też: Córka prezydenta Dudy opowiedziała się po stronie protestującej lewicy

Kresy.pl/Polsat

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply