Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski omówili przez telefon sytuację na Ukrainie, w szczególności możliwość dalszych dostaw broni do Kijowa – poinformował w czwartek brytyjski rząd.

„Przywódcy omówili rozwój sytuacji na polu bitwy i wymagania ukraińskich sił zbrojnych, w tym w zakresie zapewnienia broni dalekiego zasięgu, aby zapobiec bombardowaniu ludności cywilnej” – przekazał brytyjski rząd w oświadczeniu opublikowanym na swojej stronie internetowej po rozmowie telefonicznej. W oświadczeniu nie sprecyzowano, o jakiej broni była mowa.

Johnson i Zełenski zgodzili się ponownie rozmawiać przez telefon w ciągu najbliższych kilku dni.

Ukraiński prezydent podziękował Johnsonowi za rozmowę na Twitterze.

Szef brytyjskiego rządu zabrał głos przed ukraińską Werchowną Radą.

„To epicki rozdział w waszej narodowej historii, który będzie pamiętany i wspominany przez kolejne pokolenia. Wasze dzieci i wnuki będą mówić, że Ukraińcy nauczyli świat, iż brutalna siła agresora nie znaczy nic wobec moralnej siły narodu, który jest zdeterminowany, by być wolnym” – mówił Johnson.

Brytyjski premier Boris Johnson oficjalnie potwierdził również w ostatnich dniach, że w najbliższych tygodniach na Ukrainę zostaną wysłane przeciwokrętowe pociski rakietowe Brimstone i systemy przeciwlotnicze Stormer. Ogłosił też nowy pakiet pomocowy, wart 300 mln funtów.

Ukraina otrzyma też od Wielkiej Brytanii drony do zapewniania wsparcia logistycznego, a także samochody Toyota Land Cruiser, które mają chronić cywilnych urzędników na wschodzie kraju.

Zobacz także: Wielka Brytania rozmieści 8000 żołnierzy w Europie Wschodniej i Środkowej

Brytyjski rząd potwierdził w ubiegłym miesiącu, że kraj wyśle Ukrainie pociski rakietowe Brimstone. Pociski mają pojawić się na Ukrainie „w ciągu najbliższych kilku tygodni”.

Informowaliśmy, że Wielka Brytania przekaże Ukrainie 20 samobieżnych haubic AS90 i dziesiątki tysięcy pocisków.

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson potwierdził w kwietniu, że ukraińscy żołnierze są szkoleni zarówno w Polsce, jak i w Wielkiej Brytanii z obsługi wysyłanego im sprzętu wojskowego.

Przypomnijmy, że niewielka liczba żołnierzy ukraińskich jest szkolona w Wielkiej Brytanii po raz pierwszy od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji. Oddziały rozpoczęły szkolenie z opancerzonymi pojazdami patrolowymi podarowanymi przez Wielką Brytanię w kwietniu.

Wielka Brytania dostarcza Ukrainie 120 opancerzonych wozów patrolowych, w tym typu Mastiff, które mogą być używane jako pojazdy rozpoznawcze lub patrolowe.

Zobacz także: Wielka Brytania: Ukraina ma prawo atakować cele na terytorium Rosji brytyjską bronią

Kresy.pl / gov.uk

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply