We wtorek brytyjski premier Boris Johnson wygłosi przemówienie do parlamentu Ukrainy. Ogłosi także przekazanie krajowi kolejnej partii sprzętu wojskowego o wartości 300 mln funtów – zapowiedziało biuro brytyjskiego premiera w poniedziałek wieczorem.

Johnson zostanie pierwszym światowym przywódcą, który przemówi do Rady Najwyższej od początku konfliktu – zwraca uwagę The Guardian. Przemówienie będzie transmitowane przez łącze video. Biuro brytyjskiego premiera ujawniło fragment przemówienia, które wygłosi brytyjski przywódca. Johnson przywoła czas II wojny światowej: „czas największego niebezpieczeństwa pamiętamy jako naszą najwspanialszą godzinę”. Powie, że odwaga pokazana przez tych, którzy starali się bronić swojego kraju przed rosyjskimi najeźdźcami sprawia, że ​​wojna będzie również dla Ukrainy „najlepszą godziną”.

„To epicki rozdział w waszej narodowej historii, który będzie pamiętany i wspominany przez kolejne pokolenia. Wasze dzieci i wnuki będą mówić, że Ukraińcy nauczyli świat, iż brutalna siła agresora nie znaczy nic wobec moralnej siły narodu, który jest zdeterminowany, by być wolnym” – napisano w przemówieniu.

Premier Wielkiej Brytanii ogłosi także przekazanie krajowi kolejnej partii sprzętu wojskowego o wartości 300 mln funtów. Chodzi o sprzęt do prowadzenia wojny elektronicznej, systemy radarowe, sprzęt do zakłócania nadajników GPS oraz tysiące noktowizorów – podaje agencja Reuters.

Ukraina otrzyma też od Wielkiej Brytanii drony do zapewniania wsparcia logistycznego, a także samochody Toyota Land Cruiser, które mają chronić cywilnych urzędników na wschodzie kraju.

Zobacz także: Wielka Brytania rozmieści 8000 żołnierzy w Europie Wschodniej i Środkowej

Brytyjski rząd potwierdził w ubiegłym miesiącu, że kraj wyśle Ukrainie pociski rakietowe Brimstone. Pociski mają pojawić się na Ukrainie „w ciągu najbliższych kilku tygodni”.

Informowaliśmy, że Wielka Brytania przekaże Ukrainie 20 samobieżnych haubic AS90 i dziesiątki tysięcy pocisków.

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson potwierdził w kwietniu, że ukraińscy żołnierze są szkoleni zarówno w Polsce, jak i w Wielkiej Brytanii z obsługi wysyłanego im sprzętu wojskowego.

Przypomnijmy, że niewielka liczba żołnierzy ukraińskich jest szkolona w Wielkiej Brytanii po raz pierwszy od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji. Oddziały rozpoczęły szkolenie z opancerzonymi pojazdami patrolowymi podarowanymi przez Wielką Brytanię w kwietniu.

Wielka Brytania dostarcza Ukrainie 120 opancerzonych wozów patrolowych, w tym typu Mastiff, które mogą być używane jako pojazdy rozpoznawcze lub patrolowe.

Zobacz także: Wielka Brytania: Ukraina ma prawo atakować cele na terytorium Rosji brytyjską bronią

theguardian.com / reuters.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz