Premier Kanady Justin Trudeau ogłosił w niedzielę zwiększenie pomocy dla Ukrainy – poinformowała agencja prasowa Reuters.

Jak poinformowała agencja prasowa Reuters, premier Kanady Justin Trudeau, przemawiając na niedzielnej konferencji prasowej po rozmowach z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, powiedział również, że Kanada nakłada nowe sankcje na rosyjskie osoby i podmioty w związku z inwazją Moskwy na Ukrainę.

„Dzisiaj ogłaszam większą pomoc wojskową, drony, zdjęcia satelitarne, broń strzelecką, amunicję i inne wsparcie, w tym finansowanie operacji rozminowywania” – powiedział Trudeau.

„Nałożymy nowe sankcje na 40 Rosjan i pięć podmiotów, oligarchów i bliskich współpracowników reżimu w sektorze obronnym, wszyscy współwinni wojny Putina” – mówił.

Jak informowaliśmy wcześniej, premier Kanady Justin Trudeau złożył w niedzielę niezapowiedzianą wizytę w podkijowskim mieście Irpień. „Kanada zawsze stanie ramię w ramię z Ukrainą” – oświadczył kanadyjski premier. 

„Właśnie miałem zaszczyt rozmawiać z premierem Kanady Justinem Trudeau. Przyjechał do Irpienia, by na własne oczy zobaczyć ten koszmar, do którego doprowadzili w naszym mieście rosyjscy okupanci” – przekazał na Telegramie mer Irpienia Ołeksandr Markuszyn. Do wpisu dodał zdjęcia przedstawiające wizytę kanadyjskiego premiera.

„Był w szoku. Zobaczył spalone i całkowicie zniszczone nie obiekty wojskowe, a domy mieszkańców Irpienia, którzy jeszcze niedawno cieszyli się życiem i mieli swoje plany na przyszłość” – napisał Markuszyn. Podziękował władzom Kanady i wyraził nadzieję, że kraj pomoże w odbudowie zniszczonych ukraińskich miast m.in. Irpienia.

Zobacz także: Kanada chce użyć rosyjskich pieniędzy na odszkodowania dla Ukraińców

„Jesteśmy tutaj, aby pokazać nasze wsparcie dla Ukrainy i jej mieszkańców. Nasze przesłanie do Prezydenta Zełenskiego i Ukraińców brzmi: Kanada zawsze stanie ramię w ramię z Ukrainą” – oświadczył na Twitterze Justin Trudeau.

Zobacz także: Kanada przekazała Ukrainie haubice M777

W niedzielę wizytę na Ukrainie złożyła także Jill Biden, pierwsza dama USA, żona prezydenta Joe Bidena. Pierwsza dama USA złożyła oficjalną wizytę w Europie, lecz wyjazd na Ukrainę nie był wcześniej ogłaszany.

Przypomnijmy, że w ubiegłą niedzielę przewodnicząca Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi spotkała się w Kijowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Tydzień wcześniej Ukrainę odwiedzili sekretarz stanu USA Antony Blinken i sekretarz obrony Lloyd Austin.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz