Norwegia, Dania, Wielka Brytania, Belgia, Holandia oraz Niemcy podpisały Pakt Bezpieczeństwa Morza Północnego. Chodzi o ochronę podwodnej infrastruktury krytycznej.

Porozumienie – podpisane we wtorek przez Belgię, Holandię, Niemcy, Norwegię, Wielką Brytanię i Danię – ma na celu “wzmocnienie współpracy” na rzecz ochrony infrastruktury energetycznej i zwiększenia bezpieczeństwa w regionie.

Duńskie Ministerstwo Klimatu, Energii i Usług Komunalnych oświadczyło, że Morze Północne staje się “węzłem infrastruktury krytycznej”, łączącym kraje europejskie za pomocą kabli energetycznych, gazociągów i łączy telekomunikacyjnych.

“Pojawia się rosnąca wzajemna zależność ponad granicami, a wraz z nią zwiększone ryzyko sabotażu i niechcianej uwagi ze strony wrogich podmiotów” – podkreśla duńskie ministerstwo.

Przeczytaj: Media: Rosyjskie “statki-widmo” przygotowują plany sabotażu na Bałtyku i Morzu Północnym

Andrew Bowie, brytyjski minister ds. energii jądrowej i odnawialnych źródeł energii oświadczył z kolei, że Morze Północne to akwen, który “pomaga zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne na kontynencie”. “Niezwykle ważna jest ochrona jego krytycznej infrastruktury energetycznej (…) Właśnie to zrobimy, wzmacniając więzi z naszymi kluczowymi sąsiadami z Europy Północnej” – zaznaczył.

Serwis Politico zwraca uwagę, że kraje europejskie stają się coraz bardziej ostrożne w kwestii ochrony infrastruktury podmorskiej po eksplozjach gazociągów Nord Stream. Do wybuchów uszkadzających strategiczny gazociąg przesyłający “błękitne paliwo” bezpośrednio z Rosji do Niemiec doszło we wrześniu 2022 r.

Na Morzu Północnym znajduje się m.in. sieć podwodnych gazociągów, kabli energetycznych oraz telekomunikacyjnych (w tym internetowych). Przez akwen przesyłany jest również gaz z norweskich złóż do Polski duńsko-polskim gazociągiem Baltic Pipe.

Czytaj także: Waleń podejrzewany o szpiegowanie dla Rosjan pojawił się u wybrzeży Szwecji

politico.eu / apnews.com / reuters.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply