Co najmniej czterech funkcjonariuszy organów ścigania zginęło w strzelaninie w Charlotte w Karolinie Północnej podczas próby wykonania nakazu aresztowania w poniedziałkowe popołudnie.

Czterech funkcjonariuszy nie żyje, a kolejnych czterech zostało rannych w strzelaninie jaka wybuchła w poniedziałek, gdy grupa zadaniowa składająca się z przedstawicieli różnych służb próbowała wykonać nakaz aresztowania osoby podejrzanej o nielegalne posiadanie broni palnej. Gdy znaleźli się na posesji poszukiwanego zostali ostrzelani. Funkcjonariusze odpowiedzieli ogniem, zabijając strzelca, ale sami również ponieśli straty, zrelacjonowala CBS News.

W czasie walki funkcjonariusze zmuszeni byli prosić o wsparcie. Przestępca ostrzeliwał się jeszcze po jego przybyciu, gdy konfrontacja przeniosła się już do wnętrza zamieszkiwanego przez niego budynku. Przestępca zdołał się z niego wyrwać, ale został zastrzelony już na podwórzu. Później został zidentyfikowany przez policję jako Terry Clark Hughes Junior.

Podobnie jak w przypadku pozostałych podejrzanych o sprawstwo krwawego ataku terrorystycznego na Crocus Hall pod Moskwą, także ujety w tym tygodniu jest Tadżykiem.

Siły bezpieczeństwa zatrzymały kolejną osobę zamieszaną w sprawę ataku terrorystycznego w Crocus Hall - to obywatel Tadżykistanu Dżumochona Begidżonowicza Kurbonowa – poinformowała rosyjska telewizja RBK, która powołuje się na "źródło bliskie" Ministerstwu Spraw Wewnętrznych Rosji, a także źródło wśród policjantów zaangażowanych w sprawę.

Zatrzymany jest zameldowany w mieście Farchor w południowo-zachodnim Tadżykistanie, jest urodzony w 2003 roku. Podejrzany jest o popełnienie aktu terrorystycznego skutkującego śmiercią ludzi.

Szef MSZ Francji Stéphane Séjourné chce "zawrzeć drugą polisę na życie obok NATO". Wskazał na pomysł "autonomii strategicznej UE". Jak dodał, Macron zamierza "intensywnie przedyskutować" swoje propozycje z niemieckim rządem, aby uzgodnić stanowiska.

Szef francuskiej dyplomacji udzielił wywiadu dla niemieckiego dziennika "Die Welt". W opublikowanym w poniedziałek materiale Stéphane Séjourné mówił o wzmocnieniu europejskiej obronności i "autonomii strategicznej UE", czyli koncepcji przedstawionych przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona.

"W zasadzie co cztery lata jesteśmy zależni od decyzji 250 tys. amerykańskich wyborców w swing states [stanach niezdecydowanych – red.]. Oczywiście Stany Zjednoczone pozostają bliskim sojusznikiem, ale musimy być w stanie rozwijać własną suwerenność i strategiczną autonomię" - powiedział.

26 kwietnia w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Tadżykistanu odbyło się spotkanie z Ambasadorem Rosji Siemionem Grigoriewem. Władze w Daszanbe wyraziły wobec niego swoje zaniepokojenie nową polityką migracyjną rosyjskich służb.

„Ambasadorowi uświadomiono zaniepokojenie strony tadżyckiej powszechnymi, bezpodstawnymi przypadkami odmowy wjazdu na terytorium Rosji obywatelom Tadżykistanu” – podała w oświadczeniu służba prasowa Ministerstwa Spraw Zagranicznych środkowoazjatyckiej republiki, które przytoczył w piątek portal Fergana. Portal podkreśla, że sama ambsada Rosji nie odniosła się do opisywanego spotkania.

Fergana przytacza informacje medialne o ​​ponad dwustu obywatelach Tadżykistanu, którzy utknęli na ziemi niczyjej w strefie na orenburskim odcinku granicy kazachstańsko-rosyjskiej, przed przejściem granicznym Sagarczin. Według relacji sprzed czterech dni część oczekujących Tadżyków miała tam koczować już od trzech dób. Autor nagrania zamieszczonego na serwisie Youtube twierdzi, że rosyjskie służby graniczne powoływały się na awarię systemu informatycznego, zarazem wyraża przekonanie, że nie wpuszczani do Rosji są wyłącznie obywatele Tadżykistanu.

Senator Bernie Sanders uważa, że niezwykle ważne jest pociągnięcie izraelskiego rządu do odpowiedzialności za jego działania w Strefie Gazy. "To nie antysemityzm" - dodaje.

W niedzielnym wywiadzie Sanders wyraził opinię, że "zdecydowana większość Amerykanów jest zniesmaczona machiną wojenną Netanjahu w Gazie" i nie chce wysyłania większej pomocy do Izraela. Podkreślił, że chęć pociągnięcia izraelskiego rządu do odpowiedzialności za jego działania w Strefie Gazy to nie antysemityzm.

Senator USA odrzucił  twierdzenia izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu, że przyczyną protestów na kampusach uniwersyteckich w USA jest "antysemityzm".

Rządowy projekt nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy zakłada m.in. powiązanie wypłat 800 plus i świadczenia z programu "Dobry start" z obowiązkiem szkolnym. Ma też umożliwić od przyszłego roku zmianę statusu pobytu z ochrony tymczasowej na pobyt czasowy na okres 3 lat.

We wtorek rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Poinformował o tym wicepremier i minister obrony narodowej, Władysław Kosiniak-Kamysz. Nowelizacja przedłuża ochronę tymczasową dla Ukraińców uciekających przed wojną. Z wyjątkiem niektórych przepisów, miałaby wejść w życie 1 lipca 2024 roku.

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 35 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
4%