Przyjęta przez niemiecki Bundestag rezolucja wzywa rząd Niemiec do dostarczenia Ukraińcom „dodatkowego, niezbędnego uzbrojenia i amunicji dalekiego zasięgu”, w tym także systemów rakietowych. W dokumencie nie wymieniono wprost rakiet manewrujących Taurus, a politycy różnych partii interpretują to na różne sposoby.

Niemiecki Bundestag zagłosował za przyjęciem przygotowanej przez partie rządzące propozycji, dotyczącej dozbrojenia Ukrainy. Zakłada ona dostarczenie Ukraińcom „dodatkowego, niezbędnego uzbrojenia i amunicji dalekiego zasięgu”, w tym także systemów rakietowych. W dokumencie nie wymieniono jednak wprost rakiet manewrujących Taurus.

USA informują swoich sojuszników, że Rosja może w tym roku wystrzelić w kosmos antysatelitarną broń nuklearną – podaje Bloomberg.

Jak podaje agencja Bloomberg, Stany Zjednoczone poinformowały swoich sojuszników, że Rosja jeszcze w tym roku może umieścić w kosmosie antysatelitarną broń nuklearną lub imitację głowicy nuklearnej. Agencja powołuje się na osoby zaznajomione ze sprawą.

Ogromnie liczę na to, że wielka, odradzająca się Ukraina, odbudowana i nowoczesna będzie państwem bratnim dla Polski, będzie partnerem Polski w Unii Europejskiej, w NATO – powiedział prezydent Andrzej Duda.

We wtorek opublikowano obszerny wywiad, jaki prezydent Andrzej Duda udzielił ukraińskiemu serwisowi Suspilne Media. Rozmowa w dużym stopniu dotyczyła wojny rosyjsko-ukraińskiej i związanych z tym kwestii. Zdaniem Dudy, trwający już blisko dwa lata konflikt „nie ma precedensu od II wojny światowej” i „czegoś takiego Europa nie widziała”. Uważa, że Rosja próbuje siłą zmienić granice i porządek w Europie, na co absolutnie nie można pozwolić i stąd Polska oraz państwa zachodnie wspierają Ukrainę.

Pierwsze myśliwce F-16 powinny zostać dostarczone ukraińskim siłom powietrznym do lata tego roku, powiedział w czwartek minister obrony Danii Troels Lund Poulsen. (more…)

Jeśli chodzi o przestrzeń kosmiczną, to, co tam robimy, nie różni się od tego, co robią inne kraje, w tym USA – powiedział prezydent Rosji, Władimir Putin.

We wtorek podczas spotkania z ministrem obrony Rosji Siergiejem Szojgu, prezydent Rosji Władimir Putin wyraził zdziwienie, że Zachód podniósł temat rzekomych planów Moskwy w kwestii rozmieszczenia broni nuklearnej w przestrzeni kosmicznej. Informuje o tym rosyjska agencja TASS. Putin twierdzi, że to, co Rosja robi w kosmosie nie różni się od tego, co robią inne kraje, a USA o tym wiedzą.

Sąd Najwyższy Rosji uznał za zgodną z prawem decyzję Centralnej Komisji Wyborczej o odmowie zarejestrowania opozycjonisty Borysa Nadieżdina jako kandydata na prezydenta.

Sąd Najwyższy odrzucił w środę skargę polityka Borysa Nadieżdina na odmowę Centralnej Komisji Wyborczej zarejestrowania go jako kandydata w wyborach prezydenckich, jak zrelacjonowała na swoim portalu RBK. „Sąd Najwyższy Federacji Rosyjskiej odmówił uwzględnienia mojego zaskarżenia odmowy rejestracji” – Nadieżdin napisał na kanale na Telgramie. Teraz zamierza zaskarżyć samo orzeczenie sądu.

Nadieżdin był wystawiany do wyborów z ramienia partii Inicjatywa Obywatelska, która w 2018 r. na kandydatkę nominowała celebrytkę Ksienię Sobczak. Zgodnie z przepisami, pod swoją kandydaturą Nadieżdin musiał zebrać 100 tys. podpisów.

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 120 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
16%