Rusza IV edycja programu wojskowego szkolenia dla studentów “Legia Akademicka”. Program szkolenia po raz pierwszy rozszerzono o moduł oficerski – poinformowało MON.

Minister Błaszczak 27 listopada podpisał decyzję nr 164/MON w sprawie programu ochotniczego szkolenia wojskowego studentów „Legia Akademicka”. Dokument opublikowano 30 listopada w dzienniku urzędowym MON. Najważniejszą nowością jest wprowadzenie modułu oficerskiego, obok modułu podstawowego i podoficerskiego.

Moduł podstawowy obejmuje podstawowe szkolenie wojskowe realizowane w trakcie jednego roku akademickiego. Część teoretyczna odbywać się będzie w uczelniach wojskowych i wybranych uczelniach cywilnych, a część praktyczna obejmie ćwiczenia wojskowe w wytypowanych jednostkach wojskowych w trakcie letniej przerwy międzysemestralnej. Podobnie odbywać się będzie moduł podoficerski, z tą różnicą, że trwa dłużej i kończy się egzaminem podoficerskim oraz mianowaniem studentów na stopień kaprala. W tym zakresie nie wprowadzono żadnych poważniejszych zmian.

Najwięcej emocji wzbudziło wprowadzenie modułu oficerskiego. Pilotażowy program kształcenia na pierwszy stopień oficerski będzie również realizowany w ciągu jednego roku akademickiego – obejmie część teoretyczną i praktyczną w ramach ćwiczeń wojskowych w trakcie przerwy międzysemestralnej. Zwieńczeniem szkolenia będzie egzamin oficerski i promocja na stopień podporucznika. Szkolenie dedykowane będzie dla studentów, którzy posiadają już stopień podoficerski. Realizowane będzie zgodnie z limitem miejsc w uczelniach wojskowych, który na rok akademicki 2020/21 określono na nie mniej niż 50 studentów, a w kolejnych latach na nie mniej niż 250 studentów.

CZYTAJ TAKŻE: Druzgocący raport NIK o szkoleniu w armii

W odróżnieniu jednak od dwóch dotychczasowych modułów kandydaci na oficerów zarówno teorię jak i praktykę odbędą w letnie wakacje studenckie. To łącznie 47 dni szkoleniowych, z których 21 realizowanych będzie wyłącznie w Akademii Wojsk Lądowych.   W ramach nauki studenci odbędą zajęcia wynikające ze Standardu Kształcenia Wojskowego opracowanego dla oficerów. Aby mianowanie na stopień podporucznika było możliwe, kandydat po zdaniu egzaminu będzie musiał w 2-3 miesiące dostarczyć dyplom magistra.

Do zajęć w tym module mogą przystąpić wyłącznie ci chętni, którzy ukończyli moduł podoficerski w trzech poprzednich edycjach programu Legii Akademickiej. Mogą do niego zapisać się również studenci, którzy nie uczestniczyli dotychczas w programie, ale są podoficerami rezerwy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Armia upraszcza zasady  naboru kandydatów

O przyjęciu do programu decydować będzie komisja powołana przez dyrektora Biura do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”. Jednym z kryteriów naboru będzie wykształcenie kierunkowe, na które aktualnie jest największe zapotrzebowanie w Siłach Zbrojnych.

Legia Akademicka to uruchomiony w 2017 r. przez MON program skierowany do studentów. Celem programu jest m.in. odbudowa rezerw osobowych sił zbrojnych, zwłaszcza w korpusach szeregowych i podoficerów. W ostatniej edycji Legii, która zakończyła się pod koniec września, stopień kaprala rezerwy otrzymało w sumie ponad 1900 studentów. W przyszłym roku wojskowe przeszkolenie będą mogły w trakcie studiów przejść kolejne osoby. Zgodnie z planami MON-u taką szansę dostanie około 6 tys. osób.

Kresy.pl / polska-zbrojna.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply