Projektowany ciężki wóz bojowy piechoty będzie lepiej opancerzony i będzie przewoził więcej żołnierzy desantu niż lżejszy, pływający Borsuk – oświadczył rzecznik Agencji Uzbrojenia ppłk Krzysztof Płatek. Podkreślił, że jeszcze w tym roku ma powstać pojazd demonstrujący zastosowane technologie.

Rzecznik Agencji Uzbrojenia był pytany w poniedziałek przez PAP o informacje na temat nowego wozu bojowego piechoty, o planach powstania którego informował w ubiegły wtorek wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak. Wóz ma powstać w HSW. Podkreślił, że chodzi o cięższe niż Borsuki wozy, które będą współpracować z pododdziałami amerykańskich czołgów M1 Abrams. Ppłk Płatek poinformował, że nowy wóz, tak samo jako Borsuk, będzie korzystał ze zdalnie sterowanej wieży ZSSW-30 – podaje portal MSN.

Jak wskazał, kluczowa różnica będzie w zastosowanym kadłubie pojazdu. Pojazd ma wykorzystać platformę samobieżnej haubicy koreańskiej K9, która jest większa i cięższa niż zastosowana w Borsuku.

W przeciwieństwie do Borsuka zniesiony zostanie wymóg pływalności pojazdu. Większy kadłub pozwoli z kolei na zamontowanie lepszego opancerzenia, większej ilości sprzętu na pokładzie, a także zwiększenie liczby przewożonych żołnierzy desantu (w przypadku Borsuka jest to 6 żołnierzy).

Jak podkreślił rzecznik, rozważane jest wyposażenie nowego wozu w armatę większego kalibru – 40 mm. Podobnie jak Borsuk, nowy pojazd zostanie wyposażony m.in. w wyrzutnię przeciwpancernych pocisków kierowanych.

Zaznaczył, że przedstawienie demonstratora pojazdu jest planowane jeszcze na ten rok. Wskazał, że chodzi o funkcjonalny model rzeczywistych rozmiarów, który zaprezentuje zastosowane technologie. Nie będzie jednak jeszcze gotowym do testów prototypem.

Jego zdaniem cały proces od momentu podpisania umowy na nowe wozy może zająć kilka lat. Jak dodał, liczba nowych wozów będzie powiązana z liczbą wchodzących na wyposażenie Wojska Polskiego Abramsów.

Jak informowaliśmy, w ubiegły wtorek wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak zatwierdził umowę ramową na dostawy blisko 1400 nowych pojazdów dla Wojska Polskiego, w tym ponad 1000 bojowych wozów piechoty BORSUK dla Sił Zbrojnych RP. Realizacją kontraktu zajmie się konsorcjum firm Polska Grupa Zbrojeniowa i Huta Stalowa Wola.

Jednocześnie, minister poinformował o decyzji ws. budowy w HSW ciężkiego bojowego wozu piechoty„Wczoraj Rada Modernizacji Technicznej zatwierdziła projekt cięższego wozu od Borsuka, który również zostanie powierzony do wykonania Hucie Stalowa Wola. To będzie bojowy wóz piechoty” – przekazał.

Wszystko wskazuje na to, że MON i Wojsko Polskie ostatecznie zrezygnowały z pomysłu zakupu południowokoreańskich wozów AS21 Redback.

Czytaj także: Koreański BWP bez polskiej wieży? Eksperci biją na alarm

msn.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz