Szef MON Mariusz Błaszczak poinformował, że niemal 50 tys. żołnierzy przeszło lub właśnie przechodzi szkolenie w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej.

Błaszczak odwiedził 1. Warszawską Brygadę Pancerną, gdzie spotkał się z żołnierzami dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej.

W jego ocenie dobrowolna zasadnicza służba wojskowa okazała się strzałem w dziesiątkę. “Niemal 50 tysięcy żołnierzy przeszło lub właśnie przechodzi szkolenia w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Od połowy listopada do połowy grudnia będzie jeszcze kolejny, ósmy turnus w tym roku. Zwiększyliśmy liczbę miejsc. Będzie jeszcze 6 tysięcy ochotników, którzy już się zgłosili. Szacujemy, że nawet do 9 tysięcy będzie jeszcze chętnych. Można powiedzieć, że po półtora roku naszych działań Wojsko Polskie zwiększone zostanie o ponad 55 tysięcy żołnierzy z dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej” – wskazał minister obrony narodowej.

Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa składa się z dwóch faz. Pierwsza to służba podstawowa, 28 dni, zakończona złożeniem przysięgi. Potem może nastąpić szkolenie specjalistyczne, do 11 miesięcy.

Minister przypomniał, że służbę wojskową można odbywać w formie zawodowej, ale również terytorialnej. “Ta druga skierowana jest do tych, którzy chcą łączyć służbę z pracą zawodową” – mówił minister.

“Jesteśmy w połowie drogi. Naszym celem jest to, by Wojsko Polskie liczyło 300 tysięcy żołnierzy. Dzięki ochotnikom, dobrowolnej zasadniczej służbie wojskowej jestem pewien, że ten cel osiągniemy. Szczególnie zależy nam na wojskach lądowych. Jeżeli będziemy kontynuować naszą misję, to w ciągu dwóch lat polskie siły lądowe będą najsilniejsze w Europie” – stwierdził szef MON.

Szef Wojskowego Centrum Rekrutacji gen. bryg. Sławomir Bryś zaznaczył, że szkolenie w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, tylko w tym roku, rozpoczęło ponad 33 tys. osób.

Przypomnijmy, że kandydat do wstąpienia w szeregi Wojska Polskiego ma teraz do wyboru 3 rodzaje służby wojskowej: zawodową służbę wojskową, terytorialną służbę wojskową, dobrowolną zasadniczą służbę wojskową (oraz dodatkowo – dwa rodzaje służby w rezerwie: aktywną i pasywną rezerwę).

Jeżeli wybierze dobrowolną zasadniczą służbę wojskową to: przejdzie przez 2 etapy służby – 28-dniowe szkolenie podstawowe w jednostce wojskowej lub centrum szkolenia, zakończone przysięgą oraz 11-miesięczne szkolenie specjalistyczne w jednostce wojskowej (w tym czasie będzie miał wybór – nie musi być skoszarowany); będzie mu przysługiwało wynagrodzenie w okresie szkolenia jak pensja żołnierza zawodowego, a także:

– prawo do urlopu wypoczynkowego,

– możliwość wstąpienia do rezerwy aktywnej lub Wojsk Obrony Terytorialnej (po ukończeniu 28-dniowego szkolenia),

– prawo ubiegania się o powołanie do zawodowej służby wojskowej i pierwszeństwo w naborze (po 11-miesięcznym szkoleniu specjalistycznym,

– pierwszeństwo w zatrudnieniu w administracji publicznej (po spełnieniu wymagań określonych dla danego stanowiska;

Na czas służby będzie miał zapewnione zakwaterowanie, wyżywienie, mundur, ekwipunek oraz ubezpieczenie; będzie mógł wliczyć czas szkolenia do okresu odbywania służby wojskowej lub do okresu zatrudnienia; będzie mógł przerwać służbę w dowolnym momencie.

Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa została wprowadzona dokumentem dla obronności RP i polskich sił zbrojnych – Ustawą o Obronie Ojczyzny. Ustawa proponuje mechanizmy finansowania i modernizacji, jak również wskazuje model do osiągnięcia 300 tys. żołnierzy w polskich siłach zbrojnych (250 tys. w jednostkach operacyjnych oraz 50 tys. w Wojskach Obrony Terytorialnej).

Kresy.pl / forsal.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply