Polska pomoc humanitarna dotarła na Litwę

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, Polska przekazała stronie litewskiej pomoc humanitarną. To m.in. 20 namiotów, 300 łóżek i generatory prądu, mające pomóc w zakwaterowaniu nielegalnych imigrantów.

W czwartek w Wilnie stronie litewskiej została przekazana zapowiadana wcześniej polska pomoc humanitarna. To sprzęt o wartości około 162 tys. euro z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, konieczny dla zapewnienia odpowiedniego schronienia nielegalny imigrantom. W wydarzeniu udział wzięli wiceminister spraw wewnętrznych Litwy Arnoldas Abramavičius oraz chargé d’affaires Polski na Litwie Anna Kozłowska-Słupek.

Jak podaje portal Wilnoteka, na Litwę przekazano: 20 namiotów, 300 łóżek, 1 200 koców, 6 generatorów prądu, 5 agregatów grzewczych do namiotów, 10 stołów, a także – po 100 poduszek, taboretów i szafek.

 

Jest to pilna odpowiedź Polski na zgłoszone przez Litwę w związku z zagrożeniem migracyjnym z terenu Białorusi zapotrzebowanie pomocowe w ramach Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności. Ponadto, wkrótce na Litwę dotrze dodatkowa pomoc od MON.

Jak podano, te dwa transporty pomocy bilateralnej w połączeniu z pomocą Polski udzieloną Litwie w ramach FRONTEX-u (m.in. 30 funkcjonariuszy oraz pojazd patrolujący) są wyrazem sojuszniczego wsparcia Polski dla Litwy w obliczu wspólnych dla Polski, Litwy i całej UE zagrożeń bezpieczeństwa.

Według danych litewskiej Służby Ochrony Granicy Państwowej (stan na 22 lipca), w bieżącym roku zatrzymano już 2 338 nielegalnych migrantów. To prawie 29-krotnie więcej niż przez cały 2020 rok.

Jak pisaliśmy, podczas nadzwyczajnej sesji litewskiego parlamentu w trybie pilnym znowelizowano ustawę o statusie prawnym cudzoziemców. Tym samym, migranci, którzy nielegalnie przekroczą litewską granicę, będą mogli być zatrzymani, jednak nie dłużej niż na sześć miesięcy. Przypomnijmy, że podczas tej samej sesji Sejm Litwy przyjął rezolucję, w której nasilenie nielegalnej migracji na Litwę z terytorium Białorusi uznał za „hybrydową agresję”.

Ponad tydzień temu około stu litewskich żołnierzy rozpoczęło patrolowanie granicy z Białorusią. W ten sposób Litwa chce zapanować nad wzrostem liczby nielegalnych migrantów, próbujących przedrzeć się przez granicę od strony białoruskiej. Litewskim pogranicznikom pomagają też żołnierze z Ochotniczych Sił Ochrony Kraju, będących częścią Sił Lądowych Wojska Litewskiego – z żołnierzy i pograniczników sformowane zostaną jednostki patrolowe. Jak podano, z żołnierzy i pograniczników sformowane zostaną jednostki patrolowe. Wojskowi zostaną zaangażowani do pomocy na najbardziej problemowych odcinkach granicy, gdzie najczęściej dochodzi do jej nielegalnego przekroczenia.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że władze Litwy chcą utworzyć w Dziewieniszkach, niewielkim miasteczku przy granicy z Białorusią, ośrodek dla nawet 1000 nielegalnych imigrantów, napływających z Białorusi. Radni Samorządu Rejonu Solecznickiego, gdzie większość stanowią Polacy, jednogłośnie opowiedzieli się przeciwko tej koncepcji. Samą miejscowość zamieszkuje tylko około pół tysiąca osób, prawie wszyscy są Polakami. Lokalni mieszkańcy mają obawy dotyczące zapewnienia bezpieczeństwa rodzin, dzieci i dobytku. W poniedziałek doszło do spotkania miejscowej, polskiej ludności w Dziewieniszkach na Wileńszczyźnie z posłami Polski – Anną Siarkowską, Litwy – Czesławem Olszewskim oraz posłem do Parlamentu Europejskiego Waldemarem Tomaszewskim, liderem polskiej partii AWPL-ZChR i prezesem Związku Polaków na Litwie. Zdecydowana większość mieszkańców Dziewieniszek to Polacy. Podobnie jest w rejonie solecznickim, jedynym obok wileńskiego, w którym Polacy stanowią większość.

Przeczytaj: Poseł Siarkowska na Wileńszczyźnie: wzywa rząd do interwencji

Czytaj również: Poseł Pietkiewicz (AWPL-ZChR) dla Kresy.pl: nie zgadzamy się na ośrodek dla migrantów w centrum Dziewieniszek

Zobacz: Mieszkańcy Dziewieniszek pikietują przeciwko ośrodkowi dla migrantów w centrum miasteczka [+FOTO]

Wilnoteka.lt / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply