Ford Ranger, a nie Nissan Navarra, trafi do polskiej armii

Polscy żołnierze jednak przesiądą się z honkerów na samochody Ford Ranger XTL, a nie na Nissany Navarra, jak planowano.

W środę minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował o zawarciu aneks do umowy z 31 marca br. podpisanej z konsorcjum spółek Glomex MS Polska Sp. z o. o. oraz Glomex MS s.r.o. i dotyczącej dostaw w latach 2020-2022 485 samochodów Nissan Navara, plus 150 dodatkowych sztuk w ramach opcji, dla Wojska Polskiego (program Mustang). Miały one zastąpić stare Honkery.

Przeczytaj: Polscy żołnierze przesiądą się z honkerów na nissany

Zgodnie z przyjętymi zmianami, wykonawca zamiast Nissanów dostarczy samochody Ford Ranger XTL, zachowując przy tym taką samą jakości i parametry. Zaznaczono, że dzięki wynegocjowaniu nowej ceny, niższej o ponad 2,5 mln zł, możliwe było zwiększenie zamówienia o 13 pojazdów w ramach części opcjonalnej, do 163 sztuk.

 

Wyjaśniający powody takiej zmiany MON poinformowało, że wynika to z problemów po stronie producenta samochodów, wywołanych przez pandemię SARS-CoV-2.

„W Hiszpanii z powodu pandemii koronawirusa zamknięta została fabryka, która jako jedyna produkowała na rynek europejski zamówiony wcześniej przez Wojsko Polskie model pojazdu” – twierdzi ministerstwo. Jednocześnie MON uznało, że jednym z priorytetów jest zastąpienie wysłużonych Honkerów nowymi pojazdami zgodnie z wcześniej przyjętym harmonogramem.

Ford Ranger XLT posiada niemal identyczną specyfikację techniczną jak Nissan Navara, przy czym jest nieco dłuższy i ma znacznie większą pojemność bagażnika.

Wcześniej pisaliśmy, resort obrony zarezerwował na zakup pojazdów kwotę 121 268 02 00 zł brutto. W poprzednim przetargu najtańsza oferta opiewała na kwotę blisko 154,289 mln zł brutto, wobec czego w grudniu 2019 roku postępowanie zostało unieważnione.

Czytaj także: MSPO 2017: dwie odsłony pojazdu Husar dla Wojsk Specjalnych od Cegielskiego [+FOTO]

dziennikzbrojny.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply