Szacuje się, że 10 000 osób zebrało się w sobotę wieczorem na placu Paryskim w Jerozolimie, by wezwać do rezygnacji premiera Netanjahu, podczas największego jak dotąd protestu antyrządowego – poinformował w niedzielę Times of Israel.

Jak poinformował w niedzielę Times of Israel, w nocy z soboty na niedzielę odbyły się jak dotąd największe protesty, których uczestnicy domagali się ustąpienia Benjamina Netanjahu ze stanowiska premiera Izraela. Napięcia było wysokie ze względu na wcześniejsze incydenty, w których doszło do ataków na demonstrantów.

Policja pozwoliła protestującym pozostać na placu Paryskim do około 1 w nocy, ale gdy część osób nie opuściła miejsca, zaczęła wzywać do rozejścia się. W końcu wysłano funkcjonariuszy, aby fizycznie usunąć część demonstrantów, 12 osób zostało zatrzymanych lub aresztowanych, poinformowała policja.

W oświadczeniu stwierdzono, że ci, którzy pozostali na placu, „zaburzyli porządek publiczny, odmawiając uwzględnienia powtarzających się wezwań policji o rozejście się”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kiedy kilkudziesięciu protestujących usiadło i odmówiło opuszczenia skrzyżowania, policja otoczyła ich i zaczęła ich po kolei wyciągać. Wokół miejsca tłoczyli się dziennikarze i kamerzyści. Jak podają izraelskie media, jedna z osób została agresywnie odepchnięta przez funkcjonariusza policji, mimo że informowała, że jest dziennikarzem.

Niektórzy protestujący byli ciągnięci przez policję, zanim zostali zatrzymani. Jeden z protestujących został uderzony w twarz butelką farby, chociaż nie było jasne, kto nią rzucił.

Jednak w przeciwieństwie do wcześniejszych wieców policja nie użyła armatek wodnych. W lipcu po użyciu armatek pojawiły się zarzuty o nadużycia policji, co zaskutkowało wzmożoną kontrolą na posterunkach.

Zobacz też: Izrael: Protesty w Jerozolimie i Tel Awiwie. Powód – przywrócenie obostrzeń i korupcja [+VIDEO]

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

„Jesteśmy w bezprecedensowym wydarzeniu” – przekonywała grupa organizująca protest. „Dziesiątki tysięcy osób, które dziś wieczorem zalały stolicę, nie są skłonne zaakceptować sytuacji, w której oskarżony miażdży sen, na podstawie którego powstał ten kraj”.

Zobacz też: Izraelski Sąd Najwyższy: Więzieni Palestyńczycy nie mają prawa do zachowania dystansu społecznego

Kresy.pl/Times of Israel

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz