Kibice Legii Warszawa wywiesili podczas meczu baner, krytykujący prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego, który zakazał obecności krzyży w warszawskim ratuszu.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podpisał w tym miesiącu zarządzenie, które zakazuje eksponowania krzyży w urzędach i zabrania stołecznym urzędnikom eksponowania symboli religijnych na biurkach. Urzędnicy mają też zwracać się do tzw. osób transpłciowych lub niebinarnych w formie, jakiej te osoby sobie zażyczą, czyli używając preferowanych przez nich zaimków. Sprawa wywołała burzę w przestrzeni publicznej i liczne komentarze, jak również sprzeciw ze strony kościelnej oraz środowisk konserwatywnych.

Sekretarz NATO Jens Stoltenberg flirtuje z retoryką wojskową i zwiększa stopień eskalacji, wzywając do umożliwienia Kijowowi przeprowadzenia ataków zachodnią bronią na terytorium Rosji, powiedział rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow.

„NATO zwiększa stopień eskalacji, NATO flirtuje z retoryką wojskową, popada w militarną ekstazę” – Pieskow powiedział w rozmowie z „Izwiestiami”, komentując wypowiedź Stoltenberga. W poniedziałek zacytowała ją agencją informacyjna Interfax. Przedstawiciel Kremla stwierdził przy tym, że ze względu na funkcję Staltenberga, wypowiedzi tej nie można uznać jedynie za jego prywatny punkt widzenia.

Przedstawiciel Putina dodał - „nasze wojsko też wie, co robić, kontynuuje specjalną operację wojskową, aby powstrzymać wszelkie zagrożenia”. Komentując słowa dziennikarza, że ​​Sojusz Północnoatlantycki jest już bliski bezpośredniej konfrontacji z Rosją, Pieskow stwierdził: „Oni się nie zbliżają, oni w niej są”.

W sobotnim przemówieniu w Akademii Wojskowej USA w West Point w stanie Nowy Jork, prezydent Joe Biden nazwał USA "jedynym supermocarstwem na świecie". (more…)

Niemcy domagają się utworzenia stałego systemu "dystrybucji" uchodźców z Ukrainy na terenie całej UE. Szefowa MSW Niemiec Nancy Faeser (SPD) prowadzi w tym celu kampanię na szczeblu UE.

Niemcy przyjęły ponad 20 razy więcej ukraińskich uchodźców niż Francja - podał w piątek Die Welt. Jak czytamy, Federalne Ministerstwo Spraw Wewnętrznych jest tym "zaniepokojone". Dziennik zwraca uwagę, że szefowa MSW Niemiec Nancy Faeser (SPD) prowadzi na szczeblu UE  kampanię na rzecz "dystrybucji nowoprzybyłych z Ukrainy".

Faeser oświadczyła, że Niemcy "zdecydowanie opowiadają się za solidarnością w rozmieszczeniu osób ubiegających się o ochronę i uważają, że szczególnie konieczne jest przedyskutowanie i znalezienie rozwiązań w zakresie migracji wtórnych z innych państw członkowskich UE" "Dlatego powinniśmy zabiegać o równomierne rozmieszczenie osób przybywających z Ukrainy w całej UE" - stwierdziła niemiecka polityk.

Zdaniem Jensa Stoltenberga, sekretarza generalnego NATO, państwa sojusznicze najwyraźniej powinny znieść zakaz używania przez Ukrainę zachodniej broni do atakowania celów wojskowych na terytorium Rosji.

W opublikowanym w piątek wywiadzie dla „The Economist” sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że należy rozważyć, czy państwa sojusznicze nie powinny znieść zakazu używania przez Ukrainę zachodniej broni do atakowania celów wojskowych na terytorium Rosji.

Władze Jemenu z ramienia Ansarullahu, zwanego także ruchem Hutich podały, że jego siły zaatakowały w ostatnich dniach łącznie trzy statki.

Jak podał w sobotę za agencją Reutera portal Marine Traffic, Ansarullah wziął odpowiedzialność za atak na trzy statki, a mianowicie Yannis, Essex i MSC Alexandra. Rzecznik jemeńskiego ruchu szyitów-zajdytów kontrolujących stolicę Jemenu, Jahja Sari złożył takie oświadczenie w piątek. Jednak nie skonkretyzował on przebiegu ataków.

Jednak Dowództwo Centralne Sił Zbrojnych USA w swoim komunikacie prasowym z piątku 24 maja stwierdziło, że Huti wystrzelili w przestrzeń Morza Czerwonego dwie przeciwokrętowe rakiety balistyczne. Nie zgłoszono jednak żadnych obrażeń ani uszkodzeń na żadnym statku handlowym.

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 30 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
4%