Otwoccy policjanci podczas interwencji zatrzymali 46-letniego obywatela Ukrainy. Mężczyzna od lipca 2022 roku miał znęcać się nad 20-letnią konkubiną. Sąd zastosował wobec niego tymczasowy areszt na okres 3 miesięcy. Teraz grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności.

W niedzielę otwoccy policjanci z grupy patrolowo-interwencyjnej zatrzymali 46-letniego obywatela Ukrainy, który od lipca 2022 roku miał znęcać się nad swoją konkubiną. "20-letnia pokrzywdzona opowiedziała mundurowym o przemocy jakiej doświadcza ze strony mężczyzny. Według relacji kobiety, 46-latek będąc pod wpływem alkoholu lub środków odurzających wszczyna awantury domowe, podczas których wyzywa ją słowami wulgarnymi i grozi jej pozbawieniem życia. Dochodzi również do przemocy fizycznej, gdyż jak przyznała pokrzywdzona, konkubent uderza ją pięściami i kopie po całym ciele, szarpie za włosy i popycha" - podaje policja.

Ukrainiec został zatrzymany. "Śledczy zebrali dowody świadczące o tym, że 46 – latek znęcał się fizycznie i psychicznie nad konkubiną. Zebrane w sprawie materiały niezwłocznie zostały przekazane w ręce prokuratora. Po zapoznaniu się z dowodami, prokurator z Prokuratury Rejonowej w Otwocku przedstawił podejrzanemu zarzut znęcania fizycznego i psychicznego nad kobietą. Ponadto mając na względzie ochronę osoby pokrzywdzonej wystąpił do sądu z wnioskiem o zastosowanie wobec podejrzanego środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztu. Sąd Rejonowy w Otwocku przychylił się do wniosku i jego decyzją obywatel Ukrainy najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie" - czytamy.

Premier Mateusz Morawiecki oświadczył, że przyjęty przez rząd program na rzecz zwiększenia produkcji amunicji w Polsce, w tym na powstanie nowych zakładów, przewiduje do 2 mld zł na inwestycje.

W środę premier Mateusz Morawiecki poinformował, że rząd przyjął uchwałę w sprawie programu zwiększenia produkcji amunicji w Polsce.

Wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk wezwał do podjęcia „realnego dialogu” na trudne tematy w relacjach polsko-niemieckich z udziałem przedstawicieli wszystkich sił politycznych w Bundestagu. "Ofiary kolonialne traktuje się lepiej niż polskie ofiary II wojny światowej" - podkreślił.

Wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk, pełnomocnik polskiego rządu ds. odszkodowań wojennych, odwiedził w poniedziałek i wtorek Berlin. Spotkał się z koordynatorem niemieckiego MSZ ds. współpracy polsko-niemieckiej Dietmarem Nietanem, wiceprzewodniczącym Bundestagu Wolfgangiem Kubickim z partii FDP, politykiem opozycyjnej CDU Norbertem Roettgenem, ministrem stanu ds. bezpieczeństwa w MSZ Tobiasem Lindenerem, a także dyrektorem Niemieckiego Muzeum Historycznego (DHM) Raphaelem Grossem - podaje Deutsche Welle. Mularczyk wskazał, że jego rozmowy miały służyć „rozpoczęciu dialogu z niemiecką klasą polityczną”.

"Zaproponowałem, byśmy na te tematy trudne, które są w relacjach polsko-niemieckich (…) podjęli próbę realnego dialogu polsko-niemieckiego" - oświadczył wiceminister.

Bloomberg USA: Donald Trump i Republikanie znacząco obniżą podatki jeszcze przez Bożym Narodzeniem kapitału

Resort finansów dokonał wyceny obligacji 10-letnich i 30-letnich, nominowanych w dolarach USA. Wartość nominalna wyniosła 5 mld dol.

Jak pisaliśmy, w tym tygodniu Ministerstwo Finansów poinformowało, że planuje emisję 10-letnich i 30-letnich obligacji benchmarkowych nominowanych w dolarze amerykańskim. Mandat na zorganizowanie emisji otrzymały m.in. banki Goldman Sachs Bank Europe SE i JP Morgan. Termin przeprowadzenia transakcji ma być uzależniony od warunków rynkowych.

Arabia Saudyjska i Chiny wspólnie stworzą nowoczesny, zintegrowany kompleks rafineryjno-petrochemiczny na terytorium tego drugiego państwa.
Kompleks ma produkować "wysokowartościowe chemikalia" w ramach wartej wiele bilionów dolarów Inicjatywy Pasa i Szlaku (BRI), donosi w czwartek, za agencją informacyjną Anadolu, portal Middle East Monitor. Według chińskiego dziennika "Global Times", warty 12,2 miliarda dolarów projekt angażujący Saudyjczyków w chiński sektor naftowy, będzie „zieloną i niskoemisyjną inicjatywą”. Zostanie uruchomiony w mieście Panjin w północno-wschodniej prowincji Liaoning.
Aramco, saudyjska publiczna spółka naftowa, poinformowała w oświadczeniu, że uroczystość wmurowania kamienia węgielnego w miejscu inwestycji odbyła się w środę. Aramco będzie posiadać 30 proc. udziałów, podczas gdy chińskie Norinco Group i Panjin Xincheng Industrial Group będą posiadać odpowiednio 51 procent i 19 procent udziałów.
Oczekuje się, że kompleks będzie w pełni operacyjny do 2026 r. Mohammed Y. Al-Qahtani, menadżer Aramco, powiedział - „Ten kompleks jest kamieniem węgielnym naszych wysiłków na rzecz wspierania światowej klasy, zintegrowanego sektora refineryjnego tutaj w Chinach, ponieważ petrochemia będzie odgrywać kluczową rolę w naszym wspólnym sukcesie”.
Po ukończeniu Huajin Aramco Petrochemical Company (HAPCO), bo tak nazywać się będzie nowy zakład, „będzie wzorem dla rozwijającego się nowoczesnego chińskiego przemysłu petrochemicznego, zdolnego do dostarczania produktów o niższej zawartości węgla - chemikaliów i zaawansowanych materiałów” - zacytował portal - „Panjin zbudował poszerzony [dla statków o wyporności] 100 tys. ton kanał głębokowodny, nabrzeże naftoportu o pojemności 300 tys ton i oczyszczalnię ścieków o zdolności oczyszczania 60 tys. ton dziennie" - "Global Times" napisał o chińskich przygotowaniach do inwestycji.
Tak poważna inwestycja jest kolejnym sygnałem zacieśnienia więzi między Chinami a saudyjskim królestwem. W grudniu 2022 r. przewodniczący ChRL był w nim z pompą podejmowany przy okazji szczytu Rady Państwa Zatoki Perskiej. Miarą wzrostu znaczenia Chin na Bliskim Wschodzie może być to, że to właśnie na skutek mediacji Pekinu doszło do przywrócenia normalnych relacji dyplomatycznych między Arabią Saudyjską, a jej czołowym rywalem w regionie - Iranem.

Funkcjonariusze z Podlaskiego Oddziału SG zatrzymali w jednej z podwarszawskich miejscowości 33-letniego obywatela Egiptu, organizatora nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. (więcej…)

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 0 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
0%