Znany służbom od 2015 roku 42-letni obywatel Norwegii irańskiego pochodzenia, uważany za zradykalizowanego islamistę z historią choroby psychicznej, zaatakował bar dla gejów w Oslo. Zabił 2 osoby i ranił kolejne 21, w tym 10 poważnie.

Podejrzany zostanie poddany ocenie psychiatrycznej w najbliższych dniach w ramach śledztwa, podała policja.

Atak miał miejsce we wczesnych godzinach w sobotę, a ofiary zostały zastrzelone wewnątrz i na zewnątrz baru, będącego od dawna centrum środowiska LGBTQ w Oslo, a także na okolicznych ulicach i w jeszcze jednym barze w centrum stolicy Norwegii.

„Wszystko wskazuje na to, że był to atak islamistycznego ekstremisty” – powiedział premier Jonas Gahr Stoere na konferencji prasowej. „Nie wiemy (jeszcze) czy społeczność queer była zamierzonym celem, ale wiemy, że to ofiara” – dodał.

Jak przekazał jeden ze świadków cytowany przez Reutersa, ukrył się on przed napastnikiem w piwnicy razem z niemal setką innych osób.

„Wiele osób płakało i krzyczało, ranni krzyczeli, ludzie byli przerażeni – bardzo, bardzo przerażeni” – powiedział Marcus Nybakken, 46-letni, który wyszedł z baru na krótko przed strzelaniną i wrócił później, aby pomóc.

„Ostatniej nocy tęcza była pomalowana na czarno” – powiedziała Anette Trettebergstuen, norweska minister kultury i równości, która sama jest – jak podkreśla Reuters – “wybitną” aktywistką na rzecz praw LGBTQ.

Po tych wydarzeniach odwołano sobotnią paradę równości w Oslo. Zamiast niej kilka tysięcy ludzi odbyło spontaniczny marsz w centrum Oslo, wymachując tęczowymi flagami i skandując po angielsku: „Jesteśmy tutaj, jesteśmy dziwni, nie znikniemy”.

Norweski następca tronu Haakon, jego żona księżna koronna Mette-Marit i ich najmłodsze dziecko, 16-letni książę Sverre Magnus, dołączyli później do premiera i innych urzędników, aby złożyć czerwone i białe róże w pobliżu baru.

„Musimy chronić w Norwegii prawo do kochania kogo tylko chcemy” – powiedział Haakon dziennikarzom.

Według policji podejrzany został zatrzymany kilka minut po rozpoczęciu strzelaniny. Przekazano, że na miejscu zdarzenia zabezpieczano dwie bronie, w tym karabin automatyczny.

Mężczyzna odmówił przesłuchania przez policję, powiedział w rozmowie z NRK jego prawnik John Christian Elden.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przywódcy europejscy potępili strzelaninę, podobnie jak Biały Dom.

„Jestem zszokowana haniebnym atakiem na niewinnych ludzi w Oslo” – napisała na Twitterze przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. „Nikt nie powinien obawiać się o swoje życie lub dobrobyt po prostu za to, kim jest”.

Prezydent Francji Emmanuel Macron, piszący po francusku i norwesku na swoim oficjalnym koncie na Twitterze, wyraził współczucie. „Jesteśmy silniejsi w walce z nienawiścią, jeśli staniemy razem” – napisał.

John Kirby, rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu, powiedział dziennikarzom na pokładzie Air Force One, że administracja Bidena była w kontakcie z Norwegią, aby złożyć kondolencje i wsparcie.

„Wszyscy jesteśmy przerażeni masową strzelaniną w Oslo, której celem byłądziś społeczność LGBTQI+, a nasze serca oczywiście kierują się do wszystkich rodzin ofiar, mieszkańców Norwegii, która jest wspaniałym sojusznikiem, i oczywiście społeczności LGBTQI+ tam i na całym świecie” – powiedział.

Norweskie organy bezpieczeństwa podniosły ocenę zagrożenia terrorystycznego kraju do najwyższego poziomu. Policja, która normalnie nie jest uzbrojona, będzie nosić broń do odwołania.

CZYTAJ TAKŻE: Sataniści, dyplomaci, międzynarodowe banki na paradzie równości w Warszawie 

Kresy.pl / reuters.com / vg.no

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply