Do ataku na pięciogwiazdkowy hotel Intercontinental w Kabulu doszło w sobotę wieczorem.

Wśród 14 cudzoziemców, którzy zginęli wyniku ataku terrorystycznego na hotel Intercontinental w Kabulu było dziewięciu Ukraińców – poinformowała w poniedziałek BBC. Oprócz tego afgańskie władze potwierdziły śmierć 4 Afgańczyków.

Do ataku na znany pięciogwiazdkowy hotel Intercontinental w stolicy Afganistanu doszło w sobotę wieczorem. Jak podawały media, hotel został zaatakowany przez niewielką grupę uzbrojonych napastników, liczącą według różnych źródeł 3 lub 4 osoby. Napastnicy otworzyli ogień do gości hotelu, którzy a tym czasie jedli kolację. Mieli także wziąć zakładników. Media pokazały nagrania płonącego budynku, z którego przez balkony próbowali uciekać goście.

Policja potwierdziła w rozmowie z BBC śmierć 14 cudzoziemców – 9 Ukraińców, Niemca, Greka, Kazacha oraz dwóch cudzoziemców o nie ustalonej jeszcze tożsamości. Wraz z nimi zginęło 4 Agańczyków, śmierć poniosło także trzech napastników. Jednak, jak podaje BBC, afgańskie linie lotnicze Kam Air twierdzą, że kilku ich pracowników zginęło, a niektórzy wciąż są zaginieni. Brytyjska stacja cytuje naocznego świadka, który widział „dziesiątki martwych ciał” leżących w hotelu.

Jak podaje BBC, afgańskie siły bezpieczeństwa ewakuowały z hotelu 160 ludzi, prowadząc jednocześnie walkę o opanowanie budynku. Rzecznik ministerstwa spraw wewnętrznych powiedział, że afgańscy antyterroryści dostali się do hotelu od strony dachu, na który zostali spuszczeni ze śmigłowców.

Według rzecznika afgańskiego MSW władze sprawdzą, w jaki sposób sprawcy obeszli środki bezpieczeństwa. Według niego dwa tygodnie wcześniej ochrona hotelu przeszła w ręce prywatnej firmy.

Ukraińskie ministerstwo spraw zagranicznych początkowo informowało o 6 ukraińskich ofiarach ataku, później o 7. W hotelu miało przebywać w sumie 19 obywateli Ukrainy. Według portalu Hromadske szef dyplomacji Ukrainy Pawło Klimkin powiedział, że liczba Ukraińców zabitych w zamachu może jeszcze wzrosnąć.

CZYTAJ TAKŻE: Zamach przed ambasadą Niemiec w Kabulu. 80 osób nie żyje

Kresy.pl / BBC / Hromadske / Ukraińska Prawda

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply