Ruch Narodowy chce penalizacji kultu Hitlera, Stalina, Lenina i Bandery

Według propozycji RN kult totalitarnych działaczy, w tym Hitlera, Stalina, Lenina i Bandery podlegałby karze do 2 lat więzienia.

Liderzy Ruchu Narodowego zorganizowali w poniedziałek w Sejmie konferencję prasową, na której zaprezentowali projekt zmiany przepisów dotyczących propagowania ustrojów totalitarnych. Jest to reakcja ugrupowania na reakcje opinii publicznej wywołane sobotnim reportażem stacji TVN o grupie polskich neonazistów, którzy urządzili w lesie na Śląsku urodziny Adolfa Hitlera a także na sugerowanie związku RN z tym wydarzeniem.

Jak podaje portal Media Narodowe, Ruch Narodowy zaproponował dodanie do aktualnego brzmienia artykułu 256 kk zapisu przewidującego karę za samo posiadanie, prezentację i sprzedaż „druków, nagrań, w tym filmów, lub innych przedmiotów zawierających treści propagujące ustroje totalitarne, jeżeli czynności te podejmowane będą w celu rozpowszechniania tych treści”. Jednocześnie w propozycji narodowców wyłączono odpowiedzialność osób wykonujących takie działania w ramach działalności edukacyjnej i artystycznej.

Wnioskodawcy chcą także wpisać do polskiego kodeksu karnego penalizację kultu totalitarnych przywódców.

Kto propaguje, oddaje cześć lub w inny sposób tworzy kult przywódców totalitarnych państw i formacji, w szczególności Adolfa Hitlera, Józefa Stalina, Włodzimierza Lenina, Stepana Bandery, podlega karze grzywny, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. – brzmi propozycja nowego paragrafu 1a artykułu 256 kk.

Jak mówił podczas konferencji prezes Ruchu Narodowego Robert Winnicki, postawa posłów innych ugrupowań wobec tej propozycji będzie testem, czy polscy politycy faktycznie chcą penalizacji kultu ludobójców, czy też wokół tego toczy się tylko „gra polityczna”. Zdaniem wiceprezesa RN Krzysztofa Bosaka na całkowitej eliminacji neonazizmu najwięcej zyskaliby narodowcy. „Straciłyby służby, centrum i lewica i media” – mówił Bosak.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Winnicki o materiale TVN: może mieć podłoże polityczne

Kresy.pl / Media Narodowe
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    jwu :

    Mam takie wrażenie ,że ta „prowokacja” w lesie ,to nic innego tylko przygotowanie podstaw do delegalizacji RN? Podejrzewam również,że przy odrobinie chęci i odpowiednim zleceniu,można by zorganizować taką szopkę z banderowcami w tle.Tylko komu na tym zależy? Na pewno nie amerykańskiej TVN.