Ruch Narodowy chce penalizacji kultu Hitlera, Stalina, Lenina i Bandery

Według propozycji RN kult totalitarnych działaczy, w tym Hitlera, Stalina, Lenina i Bandery podlegałby karze do 2 lat więzienia.

Liderzy Ruchu Narodowego zorganizowali w poniedziałek w Sejmie konferencję prasową, na której zaprezentowali projekt zmiany przepisów dotyczących propagowania ustrojów totalitarnych. Jest to reakcja ugrupowania na reakcje opinii publicznej wywołane sobotnim reportażem stacji TVN o grupie polskich neonazistów, którzy urządzili w lesie na Śląsku urodziny Adolfa Hitlera a także na sugerowanie związku RN z tym wydarzeniem.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6604 PLN    (30.01%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Jak podaje portal Media Narodowe, Ruch Narodowy zaproponował dodanie do aktualnego brzmienia artykułu 256 kk zapisu przewidującego karę za samo posiadanie, prezentację i sprzedaż „druków, nagrań, w tym filmów, lub innych przedmiotów zawierających treści propagujące ustroje totalitarne, jeżeli czynności te podejmowane będą w celu rozpowszechniania tych treści”. Jednocześnie w propozycji narodowców wyłączono odpowiedzialność osób wykonujących takie działania w ramach działalności edukacyjnej i artystycznej.

Wnioskodawcy chcą także wpisać do polskiego kodeksu karnego penalizację kultu totalitarnych przywódców.

Kto propaguje, oddaje cześć lub w inny sposób tworzy kult przywódców totalitarnych państw i formacji, w szczególności Adolfa Hitlera, Józefa Stalina, Włodzimierza Lenina, Stepana Bandery, podlega karze grzywny, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. – brzmi propozycja nowego paragrafu 1a artykułu 256 kk.

Jak mówił podczas konferencji prezes Ruchu Narodowego Robert Winnicki, postawa posłów innych ugrupowań wobec tej propozycji będzie testem, czy polscy politycy faktycznie chcą penalizacji kultu ludobójców, czy też wokół tego toczy się tylko „gra polityczna”. Zdaniem wiceprezesa RN Krzysztofa Bosaka na całkowitej eliminacji neonazizmu najwięcej zyskaliby narodowcy. „Straciłyby służby, centrum i lewica i media” – mówił Bosak.

CZYTAJ TAKŻE: Winnicki o materiale TVN: może mieć podłoże polityczne

Kresy.pl / Media Narodowe

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. jwu
    jwu :

    Mam takie wrażenie ,że ta „prowokacja” w lesie ,to nic innego tylko przygotowanie podstaw do delegalizacji RN? Podejrzewam również,że przy odrobinie chęci i odpowiednim zleceniu,można by zorganizować taką szopkę z banderowcami w tle.Tylko komu na tym zależy? Na pewno nie amerykańskiej TVN.