Reportaż pokazywał m.in. “obchody” 128. urodzin Adolfa Hitlera, jakie miały miejsce w lesie nieopodal Wodzisławia Śląskiego.

Reportaż stacji pokazywał m.in urządzenie ołtarzyka na cześć przywódcy III Rzeszy, wychwalanie jego czynów, wznoszenie toastów za Adolfa Hitlera i naszą ojczyznę, ukochaną Polskę. Towarzyszyły temu okrzyki “Sieg Heil” oraz nazistowska symbolika.

Superwizjer TVN24 pokazał wśród zgromadzonych Mateusza S., przewodniczącego stowarzyszenia Duma i Nowoczesność, ubranego w mundur oficera SS. Autorzy reportażu podali, że działaczem tej organizacji był wówczas także Jacek Lanuszny – asystent posła Ruchu Narodowego Roberta Winnickiego.

Sam szef Ruchu Narodowego odniósł się do reportażu na serwisie Twitter, zamieszczając również odnośnik do oświadczenia swojego asystenta.

Lanuszny napisał: Wbrew informacjom medialnym stowarzyszenie „Duma i Nowoczesność” nie jest i nie było częścią Ruchu Narodowego ani organizatorem happeningu w Katowicach, który przygotowałem osobiście wraz z działaczami RN. Stowarzyszenie przez osiem lat swojego istnienia prowadziło wiele wartościowych akcji społecznych i ubolewam nad tym, że ten pozytywny dorobek zostaje teraz wizerunkowo zniweczony. Wobec ujawnionych informacji nie widzę jednak możliwości dalszej współpracy i rezygnuję z członkostwa w stowarzyszeniu. Jednocześnie apeluję o niełączenie stowarzyszenia z Ruchem Narodowym oraz o niełączenie groteskowych i nagannych postaw z materiału filmowego ze statutową działalnością a także z pracą organizacyjną pozostałych członków stowarzyszenia.

Na reportaż TVN24 zareagowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. W wydanym komunikacie można przeczytać: W związku z emisją reportażu ‘Superwizjera’, 22 stycznia minister Joachim Brudziński będzie na ten temat rozmawiał z nadinspektorem Jarosławem Szymczykiem, Komendantem Głównym Policji. Sprawa ta zostanie również omówiona z Bogdanem Święczkowskim, I Zastępcą Prokuratora Generalnego i Prokuratorem Krajowym.

CZYTAJ TAKŻE: PILNE: PiS ponownie zablokował ustawę K’15 o penalizacji banderyzmu

Minister Brudziński podkreślił, że w Polsce nie ma przyzwolenia na propagowanie faszystowskiego, komunistycznego lub innego totalitarnego ustroju państwa, a także zgody na pojawianie się w przestrzeni publicznej symboliki faszystowskiej, komunistycznej lub innej totalitarnej.

 

Zareagował także Minister Sprawiedliwości i Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro. Polecił on Prokuratorowi Regionalnemu w Katowicach rozpoczęcie śledztwa w sprawie publicznego propagowania faszyzmu lub innego ustroju totalitarnego, a także posiadania przedmiotów o takiej symbolice przez organizację Duma i Nowoczesność . Decyzję o śledztwie Prokurator Generalny miał podjąć po emisji reportażu w programie “Superwizjer” na antenie telewizji TVN24.

Jeśli ktoś czci Adolfa Hitlera, który jest jednym z największych zbrodniarzy w dziejach, to zasługuje na bezwzględne potraktowanie. W takich sytuacjach prokuratura będzie zawsze stanowcza – powiedział Polskiej Agencji Prasowej Zbigniew Ziobro.

Do sprawy za pomocą Twittera odniósł się również premier Mateusz Morawiecki.

Kresy.pl / interia.pl / twitter.com

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. jwu
  jwu :

  “Minister Brudziński podkreślił ,że w Polsce nie ma przyzwolenia na propagowanie faszystowskiego,komunistycznego,lub innego totalitarnego ustroju państwa,a także zgody na pojawianie się w przestrzeni publicznej symboliki faszystowskiej,komunistycznej lub innej totalitarnej”.I jak to się ma do chorągiewek (banderowskich) jakie wożą ukraińscy kierowcy polskich Tir-ów za szybami swoich ciężarówek?Jak to się ma do hymnu “Czerwona kalina”co roku granego w Przemyślu podczas panahydy? I jak to się ma do haseł (banderowskich)wykrzykiwanych przez Ukraińców na cmentarzu w Pikulicach? Czy banderyzm mający na rękach śmierć 200tyś Polaków ,nie kwalifikuje się do tego ,co wymienił Brudziński ?

  • jaro7
   jaro7 :

   @jwu No właśnie o tej hipokryzji i zakłamaniu PiS miałem napisać,ale tylko poprę treść Twojego postu.Napisałem o tym też na Onecie.O dziwo przeszło.Obawiam się że atak na tych pacanów(delikatne określenie dla idiotów popierających faszyzm) jest tylko preludium do rozprawy z ruchami narodowymi(Danielsowi się nie podobaja więc wasalowi też muszą się przestać podobać).PiS będzie też chciał przejąć Marsz Niepodległości(na którym nie zdziwiłbym się pojawia się flagi żydowskie).

   • jwu
    jwu :

    @jaro7 Ciekawe w jakim stopniu ,było to wyreżyserowane przez te szuje z TVN-u? Pytam, gdyż wiele lat temu w miejscowości której mieszkam, powstał materiał na temat wyjazdów młodych chłopców na tzw,pedały do Berlina.Później ,dowiedziałem się ,że chłopcy występujący przed kamerami byli opłaceni przez reporterów ,i nigdy do Berlina nie jeździli.

 2. jwu
  jwu :

  Widząc bicie piany po wyemitowaniu tego materiału ,mam propozycję na przyszłość.Panowie reporterzy TVN zróbcie dokument z banderowcami w tle.Ich też jest pod dostatkiem w Polsce.Gwarantuję wam jeszcze większą oglądalność.Tylko nie wiem ,czy znajdzie się tak duża grupa (jak ta po pokazaniu tego filmu) posłów i polityków ,która skrytykuje ich działania ?