Irak ma tylko 190 000 ton ryżu dostępnego w magazynach na swój program racjonowania żywności – przekazał w niedzielę portal Middle East Monitor. Kraj potrzebuje przynajmniej miliona ton żeby nie doszło do klęski głodu.

Jak poinformował w niedzielę portal Middle East Monitor, obywatelom Iraku grozi klęska głodu. Rządowe magazyny posiadają jedynie 190 000 ton ryżu, który jest potrzebny do dystrybucji wśród osób zwolnionych przez pandemię koronawrusa. Kraj potrzebuje około 1-1,25 mln ton ryżu rocznie, aby wspierać program.

W marcu irakijskie ministerstwo handlu poprosiło o pieniądze z budżetu państwa, aby zgromadzić trzymiesięczne zapasy strategicznych zapasów pszenicy i ryżu, podczas gdy Irak zmagał się z rozprzestrzenianiem się nowego koronawirusa. Ministerstwo w sobotę ponowiło wezwanie do zwiększenia funduszy, twierdząc, że alokacje były kluczowe, pomimo „trudności” z budżetem, ponieważ wielu Irakijczyków „niw jest w stanie zapewnić codziennie żywności dla swojej rodziny z powodu trudnych warunków ekonomicznych w czasach kryzysu spowodowanego koronawirusem”.

Irak to największy nabywca pszenicy i ryżu na całym Bliskim Wschodzie. W kraju trwa polityczny impas po tym, jak były premier Adel Abdul Mahdi został usunięty przez ogólnokrajowe protesty antykorupcyjne, utrudniając starania o zatwierdzenie budżetu państwa przed rozpoczęciem roku kalendarzowego.

Rada do spraw uprawy w Iraku, podlegająca ministerstwu handlu, regularnie organizuje międzynarodowe przetargi na import pszenicy i ryżu na program racjonowania żywności, który obejmuje również olej kuchenny, mąkę i cukier.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak informowaliśmy na naszym portalu, podobne problemy grożą też Libanowi. Premier Hassan Diab poinformował, że z powodu kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa, obywatelom Libanu może wkrótce grozić brak środków na zakup podstawowych produktów żywieniowych.

Z powodu braku żywności w Libanie odbyły się już pierwsze protesty. Wielu Libańczyków, ze względu na swoją sytuację finansową przestało już kupować mięso, owoce i warzywa, a wkrótce może mieć trudności z kupnem nawet chleba.

Kresy.pl/Middle East Monitor
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz