Erdogan przybędzie do Rosji

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan planuje przeprowadzić rozmowy z przywódcą Rosji Władimirem Putinem. Do spotkania ma dojść 4 września w rosyjskim Soczi.

Informację taką podała we wtorek agencja informacyjna TASS za jedną z tureckich telewizji. Zaznaczyła, że będzie to wizyta jednodniowa, która w dużej mierze skupi się na rozmowach o czarnomorskiej inicjatywie zbożowej. Przywódcy omówią także sytuację w Syrii. Już wcześniej źródło dyplomatyczne w Turcji poinformowało TASS, że w Soczi planowane jest spotkanie Putina z Erdoganem, którego możliwą datą jest 4 września.

Czarnomorska Inicjatywa Zbożowa, to pakiet porozumień  podpisany przez Rosję z ONZ i Turcja, a także osobno przez Ukrainę z tymi dwoma partnerami, w lipcu ubiegłego roku. Porozumienia stworzyły bezpieczny korytarz umożliwiający eksport zboża z ukraińskich portów zablokowanych wcześniej przez rosyjską marynarkę wojenną.

W listopadzie umowa została przedłużona o 120 dni. Nie obyło się jednak bez kontrowersji. Rosja z końcem października ogłosiła wycofanie się z porozumień i groziła przywróceniem blokady morskiej eksportu ukraińskiego zboża. Stało się tak na skutek ataku dronów na port w okupowanym przez Rosjan Sewastopolu na Krymie. Rosyjski resort obrony twierdził, że za atakiem stali „specjaliści brytyjskiej marynarki wojennej”. Jakiś czas temu Moskwa oskarżyła Zachód o sabotowanie porozumienia.

W maju strona rosyjska po raz kolejny zgodziła się na przedłużenie obowiązywania Czarnomorskiej Inicjatywy Zbożowej choć i wtedy nie obyło się bez wahań. W poniedziałek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow ogłosił wstrzymanie wykonywania umów przez Rosję. Nastąpiło to kolejnym ataku Ukraińców na Most Krymski, na skutek którego uległ on dość poważnemu uszkodzeniu.

Rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow nie wyklucza jednak powrotu tego państwa do realizowania porozumień.

tass.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply