Rosja może wrócić do realizacji umowy zbożowej, ale jej warunki muszą być spełnione, powiedział w środę rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow.

Jak przekazała rosyjska, państwowa agencja prasowa Tass, Rosja może wrócić do realizacji umowy zbożowej, ale jej warunki muszą być spełnione, powiedział w środę rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow.

„W tym celu kraje europejskie muszą po prostu podjąć szereg działań w celu usunięcia ograniczeń” – powiedział. „Można je szybko spełnić i [wtedy] Rosja natychmiast wróci do realizacji umowy zbożowej” – dodał Pieskow.

„Rosja zbyt długo wypełniała jednostronnie wszystkie swoje zobowiązania [wynikające z umowy]. I przez zbyt długi czas zobowiązania wobec Moskwy nie były spełniane, więc teraz jest zawieszona” – powiedział.

Izraelski statek handlowy, który wypłynął w poniedziałek z portu w Aszdodzie, stał się pierwszą jednostką, która otwarcie przeciwstawiła się rosyjskiej blokadzie Morza Czarnego – podał we wtorek dziennik Jerusalem Post, powołując się na ukraińskie źródła. Blokadę wprowadzono w połowie lipca po tym, gdy Rosja wycofała się z umowy umożliwiającej Ukrainie eksport zboża ze swoich portów.

Statek miał zignorować rosyjskie groźby i wpłynąć na ukraińską odnogę Dunaju w poniedziałek po południu – podaje izraelski dziennik, powołując się na doniesienia ukraińskich mediów.

Jednostka przepłynęła przez Morze Czarne bezpośrednią trasą z portu Aszdod, a ochronę z powietrza zapewniał jej amerykański samolot P8 Poseidon – czytamy. Za Ams1 miały podążyć kolejne statki, które zakotwiczyły lub wkrótce zakotwiczą na Dunaju.

Przeczytaj: Biały Dom: USA nie prowadzą rozmów na temat eskortowania statków z ukraińskim zbożem

Ukraińskie media powołały się na opublikowane w sieci dane społeczności OSINT. Sugerują one, że w poniedziałek izraelski statek – jako pierwszy – przełamał rosyjska blokadę.

Amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW) informował wcześniej, że wszystkie ww. statki otwarcie deklarowały, poprzez system automatycznej identyfikacji, lokalizacje na Ukrainie jako porty docelowe.

Czarnomorska Inicjatywa Zbożowa, to pakiet porozumień  podpisany przez Rosję z ONZ i Turcja, a także osobno przez Ukrainę z tymi dwoma partnerami, w lipcu ubiegłego roku. Porozumienia stworzyły bezpieczny korytarz umożliwiający eksport zboża z ukraińskich portów zablokowanych wcześniej przez rosyjską marynarkę wojenną.

W listopadzie umowa została przedłużona o 120 dni. Nie obyło się jednak bez kontrowersji. Rosja z końcem października ogłosiła wycofanie się z porozumień i groziła przywróceniem blokady morskiej eksportu ukraińskiego zboża. Stało się tak na skutek ataku dronów na port w okupowanym przez Rosjan Sewastopolu na Krymie. Rosyjski resort obrony twierdził, że za atakiem stali „specjaliści brytyjskiej marynarki wojennej”. Jakiś czas temu Moskwa oskarżyła Zachód o sabotowanie porozumienia.

W maju strona rosyjska po raz kolejny zgodziła się na przedłużenie obowiązywania Czarnomorskiej Inicjatywy Zbożowej choć i wtedy nie obyło się bez wahań. W poniedziałek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow ogłosił wstrzymanie wykonywania umów przez Rosję. Nastąpiło to kolejnym ataku Ukraińców na Most Krymski, na skutek którego uległ on dość poważnemu uszkodzeniu.

Kresy.pl/TASS

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply