Prezydent USA Donald Trump ponowił swój warunek spełnienia uchwały irackiego parlamentu o wycofaniu amerykańskich żołnierzy z Iraku.

Amerykański prezydent udzielił w piątek ekskluzywnego wywiadu telewizji Fox. Odnosząc się do niedawnej uchwały irackiego parlamentu w której wezwano do wprowadzenia amerykańskich żołnierzy z tego bliskowschodniego państwa Trump powiedział – „Powiedziałem, jeśli mamy wyjść musicie nam zapłacić”. Powtórzył jeszcze raz „jeśli wyjdziemy musicie nam zapłacić za pieniądze jakie włożyliśmy”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Na pytanie prowadzącej wywiad dziennikarki w jaki sposób będą egzekwowane płatności Trump odpowiedział – „Mamy dużo ich pieniędzy. Teraz mamy na koncie 35 miliardów dolarów. I myślę, że zgodzą się zapłacić. Myślę, że zgodzą się zapłacić. W przeciwnym razie zostaniemy tam”.

W nocy z 3 na 4 stycznia Amerykanie dokonali ataku w rejonie lotniska w Bagdadzie, zabijając m.in.  gen. Kasema Sulejmaniego, a także Abu Mahdi al-Muhandisa, wicedowódcę Ludowych Sił Mobilizacyjnych, czyli szyickiej, irackiej milicji. Zamach przeprowadzono na polecenie prezydenta USA Donalda Trumpa. Atak nastąpił dwa dni po tym, jak proirańscy szyiccy demonstranci wtargnęli do ambasady USA w Bagdadzie. Stany Zjednoczone odpowiedzialnością za naruszenie immunitetu placówki obciążyły władze Iranu. Po zabójstwie generała premier Iraku Adel Abdul Mahdi powiedział, że Sulejmani przybył do irackiej stolicy na jego zaproszenie i był oficjalnym gościem irackiego rządu.

Reakcją parlamentu Iraku była uchwała wzywająca amerykańskie oddziały do opuszczenia tego państwa. Trump zareagował na to groźbami sankcji oraz żądaniem przekazania pieniędzy za wydatki jakie Amerykanie ponieśli na swoje instalacje woskowe w Iraku.

foxnews.com/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  gutek :

  November 19, 2003
  „We did not charge hundreds of miles into the heart of Iraq and pay a bitter cost of casualties and liberate 25 million people only to retreat before a band of thugs and assassins,” Bush said. „We will help the Iraqi people establish a peaceful and democratic country in the heart of the Middle East.”
  12 stycznia 2020
  Trump powiedział – „Powiedziałem, jeśli mamy wyjść musicie nam zapłacić”. Powtórzył jeszcze raz „jeśli wyjdziemy musicie nam zapłacić za pieniądze jakie włożyliśmy”.