Środowiska sędziowskie zorganizowały w sobotę w Warszawie „Marsz tysiąca tóg”, który miał być protestem przeciw projektowi ustawy dyscyplinującej sędziów.

Sędziowie i inni prawnicy przyszli na swój protestacyjny ubrani w togi. Manifestacja rozpoczęła się o godz. 15 na Placu Krasińskich w Warszawie pod budynkiem Sądu Najwyższego. Według portalu gazeta.pl do polskich prawników dołączyli także sędziowie z innych państw Unii Europejskiej – Portugalii, Hiszpanii, Francji, Irlandii, Belgii, Holandii, Niemiec, Danii, Norwegii, Łotwy, Estonii, Austrii, Włoch, Czech, Węgier, Bułgarii, Słowenii, Chorwacji, Turcji czy Grecji. Jak napisał ten portal wiec odbywał się pod hasłami: „Prawo do niezawisłości”, „Prawo do Europy.”

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Organizatorami manifestacji były: stowarzyszenia sędziowskie „Iustitia” i „Themis”, stowarzyszenie prokuratorskie „Lex Super Omnia”, stowarzyszenie adwokackie „Defensor Iuris” oraz inicjatywę „Wolne Sądy”. Demonstrację wsparły  także Akcja Demokracja, Ogólnopolski Strajk Kobiet, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Komitet Obrony Demokracji i Amnesty International. Władze Warszawy oszacowały liczebność protestu na 15 tys. Wśród protestujących pojawili się politycy liberalnej opozycji tacy jak Kamila Gasiuk-Pihowicz, Klaudia Jachira czy kandydatka na prezydenta z ramienia Paltofrmy Obywatelskiej Małgorzata Kidawa-Błońska. Był także lewicowy kandydat na prezydenta Robert Biedroń.

Marsz pod pałac prezydencki odbywał się w milczeniu. Wśród polskich flag licznie powiewały także flagi Unii Europejskiej. Dopiero pod siedzibą głowy państwa przemówił krakowski sędzia Waldemar Żurek, który powiedział – „Jesteśmy też po to, aby przypomnieć wartości, których Polacy nigdy się nie wyrzekną. Polska jest krajem, który umiłował wolność. Polacy są ludźmi, którzy umiłowali wolność. A wolność tą mogą gwarantować jedynie niezależne sądy i niezawiśli sędziowie Rzeczypospolitej Polskiej, sędziowie europejscy”.

Czytaj także: Iran: Ambasador Wielkiej Brytanii aresztowany w związku z podejrzeniem organizacji antyrządowych protestów

gazeta.pl/wprost.pl/tvp.info/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz