Premier Libanu poinformował, że jego kraj jest zagrożony poważnym kryzysem żywnościowym, a wielu ludziom może wkrótce być trudno kupić chleb z powodu nagłego kryzysu finansowego – przekazał w czwartek portal Middle East Eye.

Jak przekazał w czwartek portal Middle East Eye, w Libanie może wkrótce dojść do klęski głodu. Premier Hassan Diab poinformował, że z powodu kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa, obywatelom Libanu może wkrótce grozić brak środków na zakup podstawowych produktów żywieniowych.

Z powodu braku żywności w Libanie odbyły się już pierwsze protesty. Wielu Libańczyków, ze względu na swoją sytuację finansową przestało już kupować mięso, owoce i warzywa, a wkrótce może mieć trudności z kupnem nawet chleba.

Zobacz też: Liban ogłosił niezdolność do spłaty zadłużenia

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

2037.49 PLN    (9.26%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Liban przeżywał głęboki kryzys jeszcze przed pandemią koronawirusa. Lokalna waluta straciła połowę swojej wartości od października, inflacja i bezrobocie gwałtownie rosną. Premier przekazał, że ceny importowanej żywności wzrosły ponad dwukrotnie od początku 2020 roku, a to właśnie z importu pochodzi połowa żywności w kraju.

W czwartkowym wystąpieniu  Diab przekazał, że libański bank centralny zacznie interweniować na rynku w celu ochrony funta libańskiego, którego spadająca wartość wymusiła wzrost cen żywności i innych towarów. „Otrzymałem od gubernatora obietnicę, że bank będzie interweniował na rynku od dziś, aby chronić funt libański i powstrzymać wzrost kursu dolara”.

Zobacz też: Protesty w Libanie „Nie zapłacimy kosztów”

Informował także, że import podstawowych artykułów żywnościowych będzie wspierany przez rząd, a ceny produktów będą monitorowane. Podjęte działania mają sprawić, że ludzie wkrótce zauważą spadek kosztów.

W oświadczeniu bank centralny przekazał, że zacznie dostarczać dolary na import żywności w ramach akcji ochrony libańskiego funta. Bank zapowiedział, że nowe środki zaczną obowiązywać w przyszłym tygodniu, do współdziałania zostały zaproszone też banki komercyjne.

Zobacz też: Liban: Hezbollah odsłonił na granicy z Izraelem pomnik gen. Sulejmaniego

Kresy.pl/MEE

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz