Premier Libanu poinformował, że jego kraj jest zagrożony poważnym kryzysem żywnościowym, a wielu ludziom może wkrótce być trudno kupić chleb z powodu nagłego kryzysu finansowego – przekazał w czwartek portal Middle East Eye.

Jak przekazał w czwartek portal Middle East Eye, w Libanie może wkrótce dojść do klęski głodu. Premier Hassan Diab poinformował, że z powodu kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa, obywatelom Libanu może wkrótce grozić brak środków na zakup podstawowych produktów żywieniowych.

Z powodu braku żywności w Libanie odbyły się już pierwsze protesty. Wielu Libańczyków, ze względu na swoją sytuację finansową przestało już kupować mięso, owoce i warzywa, a wkrótce może mieć trudności z kupnem nawet chleba.

Zobacz też: Liban ogłosił niezdolność do spłaty zadłużenia

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Liban przeżywał głęboki kryzys jeszcze przed pandemią koronawirusa. Lokalna waluta straciła połowę swojej wartości od października, inflacja i bezrobocie gwałtownie rosną. Premier przekazał, że ceny importowanej żywności wzrosły ponad dwukrotnie od początku 2020 roku, a to właśnie z importu pochodzi połowa żywności w kraju.

W czwartkowym wystąpieniu  Diab przekazał, że libański bank centralny zacznie interweniować na rynku w celu ochrony funta libańskiego, którego spadająca wartość wymusiła wzrost cen żywności i innych towarów. „Otrzymałem od gubernatora obietnicę, że bank będzie interweniował na rynku od dziś, aby chronić funt libański i powstrzymać wzrost kursu dolara”.

Zobacz też: Protesty w Libanie „Nie zapłacimy kosztów”

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Informował także, że import podstawowych artykułów żywnościowych będzie wspierany przez rząd, a ceny produktów będą monitorowane. Podjęte działania mają sprawić, że ludzie wkrótce zauważą spadek kosztów.

W oświadczeniu bank centralny przekazał, że zacznie dostarczać dolary na import żywności w ramach akcji ochrony libańskiego funta. Bank zapowiedział, że nowe środki zaczną obowiązywać w przyszłym tygodniu, do współdziałania zostały zaproszone też banki komercyjne.

Zobacz też: Liban: Hezbollah odsłonił na granicy z Izraelem pomnik gen. Sulejmaniego

Kresy.pl/MEE

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz