Hezbollah odsłonił w pobliżu granicy z Izraelem dużych rozmiarów pomnik gen. Sulejmaniego – informuje Times of Israel.

Hezbollah to libańska, „antyimperialistyczna” partia polityczna reprezentująca radykalnych szyitów utworzona w 1982 roku. Od początku swojego istnienia była wspierana przez Iran i Syrię. Przez wiele państw na świecie, w tym USA, uznana jest za organizację terrorystyczną. Odgrywa ważną rolę w libańskiej polityce.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

CZYTAJ TAKŻE: Miliony Irańczyków żegnały w Teheranie gen. Sulejmaniego

Pomnik gen. Sulejmaniego wskazuje wyciągniętą ręką na Izrael. Jest to zachęta dla członków organizacji do ataków na państwo żydowskie.

W sobotę w wiosce Maroun al-Ras odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika. Jest hołd złożony przywódcy Al-Kuds, które miały kluczową rolę w szkoleniu bojowników Hezbollahu i przygotowaniu ich do konfrotacji z Izraelem.

Znalazł się on na szczycie monumentu utworzonego jako część „muzeum ruchu oporu”.

Na filmie z uroczystości widać członków Hezbollahu wiwatujących podczas odsłonięcia posągu obok palestyńskiej flagi.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

CZYTAJ TAKŻE: Hezbollah: To czas dla wszystkich sojuszników Iranu, aby rozpocząć prace nad pomszczeniem gen. Sulejmaniego

Przypomnijmy, że na początku stycznia Amerykanie dokonali ataku w rejonie lotniska w Bagdadzie, zabijając m.in. znanego i wpływowego dowódcę elitarnych Brygad Al-Kuds Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej, gen. Kasema Sulejmaniego, a także Abu Mahdi al-Muhandisa, wicedowódcę Ludowych Sił Mobilizacyjnych, czyli szyickiej, irackiej milicji. Zamach przeprowadzono na polecenie prezydenta USA Donalda Trumpa. Atak nastąpił dwa dni po tym, jak proirańscy szyiccy demonstranci wtargnęli do ambasady USA w Bagdadzie. Stany Zjednoczone odpowiedzialnością za naruszenie immunitetu placówki obciążyły władze Iranu. Gen. Sulejmani był postrzegany przez wielu jako drugi najpotężniejszy człowiek w Iranie, po ajatollahu Chamenei.

Kresy.pl / Times of Israel / Twitter

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz