Wszystkie kluczowe wskaźniki indyjskiej gospodarki wykazują tendencję spadkową. Jeżeli trend nie zostanie odwrócony to niedługo wpadnie ona w recesję, mimo że jeszcze dwa lata temu urosła aż o 8%.

Indie obecnie doświadczają stagflacji, czyli znaczącej inflacji przy jednoczesnej stagnacji gospodarczej.

CZYTAJ TAKŻE: Indie zlikwidowały autonomię Kaszmiru

Wzrost gospodarczy jest najniższy od ponad 10 lat, ale mimo wszystko PKB wciąż rośnie o ok. 4,5%, a minister finansów kraju, Nirmala Sitharaman, przekonywała w listopadzie, że Indyjska gospodarka faktycznie doświadcza spowolnienia, ale nie ma ryzyka recesji.

Inflacja natomiast, napędzana przez wzrost cen żywności, znajduje się powyżej celu tamtego banku centralnego. W październiku zeszłego roku został przekroczony po raz pierwszy od lipca 2018 roku poziom 4% inflacji, pomimo nawet przewidywań banku, że ceny żywności „prawdopodobnie spadną, gdy dostawy zimowe zostaną wprowadzone na rynek”. Wysoka inflacja w handlu detalicznym i ryzyko wzrostu cen ropy uniemożliwiają dalszą obniżkę stóp procentowych.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Spada produkcja przemysłowa, w kluczowych branżach zaobserwowano „praktycznie ujemny wzrost liczby zatrudnionych”, spadła konsumpcja, szczególnie ta prywatna. Złe decyzje rządu, które doprowadziły do takiej sytuacji to np. chaotyczne wdrożenie jednolitego podatku od towarów i usług oraz brak odpowiedniego działania wobec kryzysu kredytowego, który został wywołany zapaścią sektora parabankowego, kluczowego dostawcy małych pożyczek do konsumentów i przedsiębiorstw.

Jesteśmy naprawdę bardzo blisko zanurzenia się w poważnej recesji. Kluczowym problemem w indyjskiej gospodarce jest popyt – powiedział laureat Nagrody Nobla Abhijit Banerjee.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Indyjscy astronauci będą się szkolić w Rosji

Na niesprzyjającą sytuację gospodarczą nakładają się także problemy społeczne. W grudniu przez Indie przetoczyła się fala protestów przeciwko ustawie, która ułatwia uzyskanie obywatelstwa Indii uchodźcom z Afganistanu, Bangladeszu i Pakistanu pod warunkiem, że nie są oni muzułmanami.

Partia Narendry Modiego, Indyjska Partia Ludowa (BJP) w wyborach w maju zeszłego roku odniosła wyraźne zwycięstwo i stworzyła pierwszy jednopartyjny rząd w Indiach od 1984 roku. BJP jest jest partią hinduistów, opowiadającą się za ich hegemonią wobec innych grup ludności w Indiach, w tym licznych w tym kraju muzułmanów.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W grudniu 2018 roku BJP przegrała wybory do parlamentów trzech indyjskich stanów, a jej popularność spadała ze względu na wysokie bezrobocie i wzrost cen. Jednak debata publiczna całkowicie zmieniła się po lutowym ataku islamskich ekstremistów w którym zginęło 40 indyjskich policjantów. Została ona zdominowana przez zagadnienia bezpieczeństwa narodowego i konflikt z sąsiednim muzułmańskim Pakistanem, oskarżanym przez Indie o wspieranie terrorystów.

Lotnictwo Indii przeprowadziło w odwecie bombardowanie obozu islamskich bojowników na terytorium Pakistanu, skutecznie zwalczając w czasie operacji samoloty tego państwa. Udana akcja militarna, na którą Pakistan nie zdecydował się odpowiedzieć, wzmocniła popularność rządzących.

Kresy.pl / economictimes.indiatimes.com / businesstoday.in / forsal.pl / tvn24.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz