Ponad pięć lat po wycofaniu się z USA z Partnerstwa Transpacyficznego (TPP) Waszyngton podejmuje rozmowy o stworzeniu kolejnego porozumienia ekonomicznego na Dalekim Wschodzie.

Ministrowie gospodarki Stanów Zjednoczonych i 13 krajów Azji i Pacyfiku mają rozpoczynają negocjacje w sprawie pierwszego od prawie dekady poważnego, układu handlowego Waszyngtonu z państwami regionu Indo-Pacyfiku.

Rozmowy w sprawie Indo-Pacific Economic Framework rozpoczynają się w czwartek w Los Angeles w czwartek. Mają zdefiniować szeroką platformę dla gospodarek rynkowych, by wzmocnić handel i przepływy danych, normy środowiskowe i pracy, łańcuchy dostaw i działania antykorupcyjne między USA a regionem Indo-Pacyfiku.

Negocjacje będą prowadzone przez przedstawicielkę USA ds. handlu Katherine Tai i sekretarz handlu Ginę Raimondo. Prezydent Joe Biden uruchomił inicjatywę IPEF w maju podczas podróży do Tokio, ale niektórzy krytycy kwestionowali jej wartość dla krajów uczestniczących, jak zrelacjonował portal telewizji Al Jazeera.

W rozmowach wezmą udział ministrowie z Australii, Brunei, Fidżi, Indii, Indonezji, Japonii, Korei Południowej, Malezji, Nowej Zelandii, Filipin, Singapuru, Tajlandii i Wietnamu. Razem ze Stanami Zjednoczonymi na państwa te przypada 40 proc, globalnego PKB.

 

Waszyngtonowi brakowało ekonomicznego filaru zaangażowania w regionie Azji i Pacyfiku, odkąd prezydent Donald Trump wycofał USA z  Partnerstwa Transpacyficznego (TPP) w 2017 r., które poza nimi obejmowało 12 państw regionu.

Ponad dwa lata negocjacji TPP doprowadziły do ​​porozumienia w 2015 r., ale Kongres USA nie ratyfikował go, ponieważ w tym okresie amerykańskie elity polityczne zaczęły obwiniać ideologię i praktykę wolnego handlu światowego o drenaż miejsc pracy i inwestycji z ich państwa do krajów o niskich zarobkach.

Katherine Tai unika nowych umów handlowych, koncentrując się na negocjacjach z Unią Europejską, twierdzi Al Jazeera. Tym, bardziej, że nie było jasne, czy wszystkie kraje Indo-Pacyfiku będą uczestniczyć we wszystkich aspektach negocjacji: o handlu, pracy, standardach cyfrowych, czystej energii i dekarbonizacji, odporności łańcuchów dostaw, procedurach podatkowych i antykorupcyjnych. Aby zapewnić szerokie uczestnictwo, pozwolono państwom wybierać płaszczyzny na jakich chcą się zaangażować.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

„Ta inicjatywa naprawdę to kwestia tego, że USA mają afirmatywną agendę gospodarczą w regionie” – powiedział przedstawiciel administracji Bidena – „Chodzi o samodzielne zaangażowanie gospodarek regionu Indo-Pacyfiku, to nie jest wybór między Stanami Zjednoczonymi a Chinami”.

Chiny już stworzyły w regionie Regional Comprehensive Economic Partnership (RCEP), które już funkcjonuje obejmujące 10 państw członkowskich ASEAN – Wietnam, Tajlandię, Filipiny, Laos, Kambodżę, Birmę, Malezję, Singapur, Indonezję i Brunei – wraz z Australią, Chinami, Japonią, Nową Zelandią i Koreą Południową.

aljazeera.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply