Indie zbombardowały bazy terrorystów z organizacji Jaish-e-Mohammed, położone wzdłuż granicy z Pakistanem, który twierdzi, że indyjskie samoloty naruszyły jego przestrzeń powietrzną. Narodowy Komitet Bezpieczeństwa Pakistanu odrzucił wyjaśnienia Indii i ostrzegł, że Pakistan odpowie na agresję z ich strony.

We wtorek o 3:30 nad ranem lotnictwo Indii przeprowadziło nalot na cele wzdłuż granicy z Pakistanem. Miały ich dokonać myśliwce Mirage 2000. Według strony indyjskiej, celem były bazy terrorystów z organizacji Jaish-e-Mohammed. Jest ona odpowiedzialna za zaatakowanie w indyjskiej części Kaszmiru autobusu przewożącego członków indyjskiej formacji paramilitarnej. W zamachu w dniu 14 lutego zginęło 41 członków indyjskich sił bezpieczeństwa. Indie oskarżają Pakistan o wspieranie organizacji terrorystycznej, która stoi za zamachem oraz o to, że pakistańskie władze udzielają schronienia terrorystom. Pakistan odrzuca te oskarżenia.

Ponadto, zdaniem Pakistanu, Indie o naruszyły pakistańska przestrzeń powietrzną i poderwały swoje myśliwce.

 

„Indyjskie siły powietrzne naruszyły linię kontroli. Pakistańskie siły powietrzne zostały natychmiast poderwane. Indyjskie samoloty zawróciły” – napisał na Twitterze rzecznik pakistańskiej armii, gen. Asif Ghafoor. Dodał, że indyjskie samoloty miały „w pośpiechu” zrzucić bomby.

Według MSZ Indii, podczas trwającego około 21 minut bombardowania obozów miało zginąć bardzo wielu terrorystów – podawano, żeby było to nawet 300 osób. Zniszczeniu miały ulec stanowiska Jaish-e-Mohammed w Balakot, Chakoti i Muzzafarabad. Z kolei rzecznik pakistańskiej armii twierdzi, że działania pakistańskiego lotnictwa nie doprowadziły do żadnych strat w ludziach czy zniszczeń.

Pakistański Narodowy Komitet Bezpieczeństwa, składający się z najwyższych przedstawicieli władz kraju (m.in. premiera i dowódcy armii Qamara Javeda Bajwy), wydał oświadczenie, w którym „odrzuca twierdzenia Indii, jakoby kraj ten wziął na cel obozy terrorystyczne i odrzuca doniesienia o ciężkich stratach, zadanych przez lotnictwo Indii terrorystom”. Zapowiedziano też, że „Pakistan odpowie w czasie i miejscu wybranym przez siebie” na agresję Indii.

Przeczytaj: Pakistan grozi bronią jądrową Indiom

Kaszmir jest terytorium spornym między Indiami i Pakistanem od 1947 roku. Większość w tym regionie stanowią muzułmanie. Sąsiadujące państwa stoczyły trzy wojny o Kaszmir, stale dochodzi do przypadków wymiany ognia na granicy.

Czytaj także: Walki na granicy Indii i Pakistanu

rp.pl / Reuters / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply