Ukraińska piosenkarka występująca pod pseudonimem Maruv, która wygrała na Ukrainie krajowe eliminacje do finału Eurowizji, została wykluczona z tego konkursu. Z tłumaczeń ukraińskiego nadawcy publicznego NSTU wynika, że Maruv uznano za mało patriotyczną.

Jak podaje BBC, Maruv, czyli Anna Korsun, w sobotę piosenką „Siren Song” wygrała ukraińskie kwalifikacje do finału konkursu piosenki Eurowizji, który w maju odbędzie się w Izraelu. Według portalu Strana.ua, Maruv zwyciężyła w głosowaniu telewidzów pomimo zarzutów ze strony prowadzących i jury, że śpiewaczka koncertuje w Rosji.

Szybko się jednak okazało, że Maruv nie będzie reprezentować Ukrainy w Izraelu. Piosenkarce dano 24 godziny na podpisanie kontraktu, którego warunki okazały się nie do przyjęcia. Ukraiński publiczny nadawca żądał od niej m.in. odwołania koncertów zaplanowanych w Rosji. Jednak, jak stwierdziła Maruv, zaważyły inne punkty kontraktu.

Jak wcześniej mówiłam, odwołanie koncertów w Rosji nie było dla nas sprawą zasadniczą. Główna różnica zdań dotyczyła innych punktów umowy, które były dla mnie niewolniczymi. Jestem obywatelem Ukrainy, płacę podatki i szczerze kocham Ukrainę. Ale nie jestem gotowa występować ze sloganami, zmieniając swój udział w konkursie w akcję promocyjną naszych polityków. Jestem muzykiem, a nie kijem do gry na arenie politycznej. – napisała Maruv w mediach społecznościowych.

W poniedziałek NSTU poinformowało o wyrzuceniu Anny Korsun z konkursu Eurowizji. Oficjalnie stało się to za zgodą obu stron. W komunikacie NSTU napisano, że artysta reprezentujący Ukrainę w konkursie powinien nie tylko prezentować swoją muzykę, ale także być „ambasadorem kultury Ukrainy”, który „staje się wyrazicielem myśli ukraińskiego społeczeństwa w świecie”. Ukraiński nadawca stwierdził również, że wybór Maruv został „upolityczniony” przez Rosję, a „zgodnie z regułami Eurowizji krajowy nadawca powinien zabezpieczyć niepolityczny charakter konkursu”. Dopatrzono się w tej sytuacji także „niebezpieczeństwa eskalacji rozłamu w ukraińskim społeczeństwie”.

Jak podaje BBC, decyzję NSTU poparli ukraińscy politycy, a Ministerstwo Kultury Ukrainy stwierdziło, że tylko „patrioci, którzy są świadomi swojej odpowiedzialności” powinni być dopuszczeni do śpiewania w konkursie Eurowizji.

Maruv poprosiła fanów, by zaakceptowali zaistniałą sytuację i nie szli „na konfrontację”. Ukrainę będzie prawdopodobnie reprezentował w Izraelu artysta, który zajął drugie miejsce w eliminacjach.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przypomnijmy, że ukraińskie władze upolityczniły finał Eurowizji, który w 2017 roku odbywał się w Kijowie, nie wpuszczając na Ukrainę reprezentantki Rosji Julii Samojłowej. Zarzucono jej, że odwiedziła Krym już po jego aneksji przez Rosję w 2014 roku. Postępowanie piosenkarki oburzyło ukraińskie władze, które uznają podróżowanie na Krym bez ich zgody za nielegalne przekraczanie granicy państwa.

CZYTAJ TAKŻE: Lwów: nacjonaliści weszli do garderoby artystki i zmusili ją do nazwania Rosji „agresorem” [+VIDEO]

Kresy.pl / BBC / Ukraińska Prawda / Strana.ua
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz